| Ioana0700 a întrebat:

Ma intereseaza parerea altora si ma afecteaza, indiferent de mult as incerca sa fiu nepasatoare. Cum fac sa nu ma mai intereseze absolut deloc si sa nu ma mai afecteze?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu!
Ca sa nu te mai afecteze deloc, trebuie sa faci urmatoarele:
- inchizi toate conturile de socializare
- iesi afara si te plimbi, te distrezi, vizitezi rude, bunici, preteni dragi
- faci ce-ti trece prin cap, fara sa te mai intalnesti cu barfitoare si ciudati
- iti faci prieteni noi si sinceri
- faci sport ca sa umpli timpul liber care-l ai acum
- citesti carti care te pasioneaza si-ti dezvolta intelectul samd.

| dullcat a răspuns:

Buna.Secretul nepasarii vine odata cu maturitatea si intelepciunea.Deocamdata in adolescenta nu prea ai cum sa ajungi in acest loc, fiindca esti in continua dezvoltare pe toate planurile si ai nevoie mereu atat de independenta cat si de aprobarea celor din jur, in proportie de 50/50, zic eu.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu ai încredere in tine,te vei îndoi de tine, de ceea ce ești, de cum te vezi și vei crede că ei au dreptate, dar nu, nu au.
Așa că lucrează la stima ta de sine și nu o sa mai fii dependenta de părerea unora care sunt răi.

| VoidEternal a răspuns:

Vrei părerea altora despre cum sa nu te mai intereseze părerea altora? laughing)

Stai chill, îți trece pe măsură ce incepi sa gândești cu creierașul tau, să-ți tragi propriile concluzii despre viața și lucruri și devii mai independenta.

| MistarGoGu a răspuns:

Singurele păreri care ar conta sunt ale parintilor ca doar ei iti vor BINELE! In rest toți sunt " trecători " colegi, prieteni, amici de " o cafea "!

| ImNewHere a răspuns:

Încearcă sa te accepți și sa te iubești pe tine, fix asa cum ești. Eu am realizat ca oamenii de pe strada, de pe net sau din alte locuri azi ma vad și maine uita ca exist. Deci prin urmare, si dacă toți de pe strada m-ar judeca azi, eu îmi dau voie sa trăiesc pentru ca eu sunt cea mai buna prietena a mea și ceilalți or sa uite ca probabil m au întâlnit vreodată. Be yourself!?