| Daniel_Alin_1999 a întrebat:

Salut, am un Audi A6 1.8 turbo și vreau să-i schimb cutia de viteze cu una quattro de pe un 2.5. A mea are tracțiune față și nu știu dacă-i posibil, voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă cumva se poate, ia în calcul costurile. Dacă mașina are peste 12-14 ani, probabil o alta, costa la fel de mult ca și toată schimbarea în cauză

| relian a răspuns:

Si eu vreau sa schimb motoru de la masina mea sa pun un motor de avion din ala de pasageri transatlantic, sper sa mearga laughing laughing

| xerxes1 a răspuns:

Sunt cutii diferite.
Nici macar nu seamna intre ele.

| Alexandru250201 a răspuns:

Se poate dar te va costa destul de multisor mai ales daca masina e veche

| FakeJoker a răspuns:

Motorizari total diferite, ca si capacitate, rapoarte cutie, si nu in ultimul rand combustibil.
Sa numai zic ca marime difera cu totul, chiar daca ai avea cum sa pui o cutie de 2.5, daca ma ie si quattro ia in calcul faptul ca iti trebuie cardan, diferential spate, planetare spate, fuzete schimbate pe spate si posibil si fata, si in final nu ai avea cum sa prinzi cutia de motor. Si daca te gandesti sa pui o cutie quattro fara cardan, sa ramana tractiune fata, sa nu'ti treaca prin cap, satelitii din cutie abia te lasa sa pornesti masina cand nu are cardan, numai zic de plecat din loc.

| FakeJoker a răspuns:

Cea mai buna varianta daca a ta nu e quattro si te atrage asa tare motorul, da'o pe a ta si o diferenta in functie de masina ta si a celui cu care faci schimbul pe una 1.8t quattro, pentru ca este quattro si pe motorizarea asta. Dar nu inteleg de ce ti'ar placea quattro pe un motor mic, masina demareaza mai greu, sprintezi mai greu, pierzi vreo 5-10 km la top speed, mai ales ca a6 e balena.