| M82 a întrebat:

Bună!
Am absolvit anul IV, am fost la festivitate, primit diplomă de absolvire, dar am cateva restanțe din anul 3. În cazul în care nu le susțin urmările sunt care?
1. Nu am cum să susțin licența (clar).
Sau 2. Trebuie să repet anul IV. Chiar dacă este încheiat? Sau exmatricularea?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce scrie in contractul pe anul curent? Acolo ai un minim de credite necesare pentru a fi trecut anul.Asta inseamna ca nu poti fi exmatriculat(chestie care se intampla cand lipsesti enorm si nu ai nici macar minimul de 30 de credite pe an sau cam asa- depinde de fiecare facultate in parte).

Daca ai ajuns pana la festivitate, probabil l-ai trecut, dar trebuie sa treci acele restante si sa iei licenta daca doresti diploma adevarata de absolvire a facultatii.Ce ai de la premiere e de jucarie, la propriu, fiindca cea reala dureaza luni pana cand ti se elibereaza de la ministerul educatiei bla bla si vine tocmai de la Bucuresti, asadar voi nu ati fi avut in timp real diploma pe care sa o tineti la poza.De aia exista acest pachet cu toca, roba si diploma, pentru festivitatea unde faceti poze.
Pe scurt, daca doresti sa activezi in domeniul ales si ai nevoie de diploma, stii ce ai de facut.Si nu, nu este nevoie sa repeti tot anul, ci doar sa dai licenta in sesiunea urmatoare in care se permite, dupa ce ai aprobare de la comisie si destule corecturi cu proful indrumator.Eu am cunoscut persoane in situatii asemanatoare care si au dat licenta peste cativa ani de la absolvire.Nu recomand, este timp pierdut in opinia mea.Dar tu faci cum doresti.Succes.