| BergerFlorentin a întrebat:

Buna, casele construite pe terenurile oferite celor pana in 35 de ani trebuie sa aiba un minim de metri patrati?
Si daca da, cat?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La atribuirea terenului nu se stabilește un minimum, doar o durata pentru autorizare si una pentru finalizare.
Orice construcție noua trebuie in schimb sa respecte niste conditii, stabilite prin alte legi (codul civil, legea construcțiilor, legea locuintelor samd). Tu stabilește ce ti-ai dori si cere la primărie un certificat de urbanism, nu costa foarte mult si acolo ti se vor da primele "jaloane" in care trebuie sa te incadrezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba la primarie ei stiu

| Simpatic a răspuns:

Daca este sa ne luam dupa acest articol atunci :
(https://www.gandul.ro/......-20036646)

"Atribuirea terenului se face gratuit pe durata existenţei locuinţei proprietate personală, în limita suprafeţelor disponibile, prin hotărâre a consiliului local, în ordinea de prioritate stabilită pe baza unor criterii."

Suprafeţele de teren care pot fi date tinerilor sunt:
150-300 de metri pătraţi – în municipii şi sectoarele municipiului Bucureşti;
250-400 de metri pătraţi – în oraşe;
250-1.000 de metri pătraţi – în comune şi sate.

Legea 15/2003 stabilește posibilitatea „atribuirii, la cerere, tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani a unei suprafeţe de teren, din terenurile aflate în domeniul privat al unităţilor administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuinţe proprietate personală".