| IliutaGeorge a întrebat:

Cum sa repar un geam care se blocase in rabat si deschis in acelasi timp, dar acum e blocat cand e inchis, nu merge sa l deschid am nevoie mare de ajutor

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Când îl vei deschide, tot fierul de jur împrejur să îl ungi cu ulei de mecanisme fine (sau cu ulei de motor nefolosit). Tot ce este fier trebuie uns; inclusiv sistemul de rabatate.
Nu te panica că nu se mai deschide. Cei care montează termopan îl vor putea deschide. Posibil să se fi rupt ceva la el. Dar se poate schimba la un termopan tot sistemul de rabatare și de închidere. Costă cred că în jur de 200 lei fără manoperă.

| KovacsB a răspuns:

Il impingi cu mana in pozitia inchis si il ajuti cu manerul sa fie in pozitia corespunzatoare.