| Alepa a întrebat:

Am un nou laptop Acer Nitro 5 cu procesor I5 8300h la 2.3 ghz si as vrea sa ii cresc frecventa la 3. 4ghz. Nu are optiune in bios.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Procesoarele din seria H nu se pot ridica prin OC (si chiar si in cazul procesoarelor din seriile M, HQ, X, etc... care se pot, nu e indicat, daca laptopul nu are ditamai sistemul de racire intern, un cooler extern nu ajuta),
insa exista un mic trick prin care poti simula un fel de OC.

Mai bine spus, poti fenta sistemul TurboBoost, scazand voltajul cu ThrottleStop, si o sa obtii frecventa constanta de 3. 9GHz pe toate nucleele.

Nu recomand asa ceva pentru ca il poti arde.
Sistemul TurboBoost intra in functiune doar cand e nevoie, intervale foarte scurte de timp, apoi frecventa scade.
Tinand-o mereu peste limitele prevazute, pe un dispozitiv cu racire precara (precum majoritatea laptopurilor), ii scurtezi viata procesorului.