| batranulcrstinel a întrebat:

Bună ziua am făcut un contract de vânzare cumpărare cu bunicul meu vitreg oferindu i 45.000 lei pe teren cu condiția de uzufruct viager doar să nu l pot da afară din casă el având o casă în stânga ce stă cu bunica mea, eu în partea dreaptă a terenului (menționez ca e foarte mult teren ) vreau să mă apuc să mi construiesc o casă,pot face asta? Adică nu e nici un fel de problemă? Nu e contract de donație sau ceva, vânzare cumpărare oferindu i 45.000 lei dar singura condiție să nu l pot da afară din curte.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti construi fara probleme, bineinteles dupa ce obtii actele necesare construirii, in principal autorizatia de construire, deoarece esti proprietar pe teren.

Bula
| Bula a răspuns:

Uzufructul viajer inseamna ca buicul tau poate sta in casa si s-o foloseasca nestringherit pana la sfarsitul vietii.
Daca terenul este suficient de mare, atunci vorbeste intai cu bunicul tau si stabiliti de comun acord unde- si ce constructie vrei sa ridici. Pentru autorizarea si ridicarea constructiei vei avea nevoie de acordul notarial a vecinilor, inclusiv a bunicului!

| gabicoo a răspuns:

Mergi la primărie și te interesează. Pentru orice construcție ai nevoie, înainte de a te apuca de lucrare, de autorizație, certificat de urbanism, etc. Tot de acolo vei afla dacă poți ridica ceva pe acel teren.

| mastadont a răspuns:

Nu e nici o problemă, poți construi liniștit pe terenul tău.

| ioana748 a răspuns:

Poti construi, nu exista nici un pericol.