| SapLla a întrebat:

Bună ziua/seara! Am și eu o întrebare în legătură cu școală profesională. Mă gândeam să urmez într-un liceu de autoturisme pe profil mecanic. Eu știu că după 3 ani de liceu profesional primești o diplomă în domeniul respectiv și dacă vrei să m-ai dai bacul m-ai faci încă 2 ani de seral. Întrebarea urmează dacă termin acei 3 ani și primesc diplomă dar fără bac, pot să intru în armată? (Deoarece din câte știu eu în anarmată necesită bacul). Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa scoala profesionala te poti angaja in armata ca SGP, conditia de studii este sa ai 10 clase.

| anonimg a răspuns:

Mergi direct la liceu. Pierzi timpul cu școala profesională. Pentru că oricât de mult ți-ar plăcea mecanica, la școală profesională nu o să înveți mai nimic. Acolo nu vei găsi nici măcar o rablă de mașină după care să înveți. Profesorii trebuie să se roage de un service auto să aducă elevii să le arate ceva. Dar m-aș mira să se întâmple și așa ceva.

Seralul îl faci 3 ani. Sau doi ani și ceva dacă te înscrii în ianuarie/februarie anul următor.
Eu îți doresc să cauți după bac să te înscrii la facultate. Inginerii electricieni/electroniști auto sunt căutați pe piața muncii. În armată este stres mult, lipsă de respect; mulți pleacă din armată. Succes!