| andreeaMaria99 a întrebat:

De ce este mutat un om din arest preventiv cu regim inchis intr-unul cu regim deschis?
Am citit pe internet ca este vorba de conduita, de gravitatea scazuta a faptei, precum si de faptul ca pedeapsa care se va institui este de maxim un an.
Este adevarat?
Ma gandesc ca acest gen de mutari nu se fac asa, pur si simplu, fara un motiv clar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este mutat fiindca indeplineste conditiile stabilite pentru regimul deschis, asa cum ai citit pe internet.

| RoCkKiD a răspuns:

Judecatorul decide in functie de anumite criterii care va fi regimul. Acolo o sa intre natura faptei, gradul de risc al suspectului, varsta etc. evident ca nimic nu e la intamplare.