| Mimi26567 a întrebat:

Cum se procedeaza in cazul in care vreau sa fac un set de analize uzuale? Imi trebuie trimitere de la medicul de familie sau de la un medic specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ori de la medicul de familie ori de la specialist dar depinde la ce specialist mergi, si in general trebuie sa suni inainte de a face analize sa intrebi daca se pot face cu bilet de trimitere sau contracost, ca de multe ori plafonul adica banii alocati analizelor de catre casa de asigurari se termina repede ca sunt multi care fac analize, si atunci te vor programa ei peste 2 sau 3 luni cand vor vea bani, dar asa cu plata le faci fara bilet de trimitere oricind, saptamana viitoare după paști marti sau miercuri cand revin medicii la munca.

2 răspunsuri:
| Anonim240 a răspuns:

De la medicul de familie ai nevoie de trimitere, dar in general trebuie să te și programezi la analize la spitalul in care dorești să le faci. Succes!