| ionut282 a întrebat:

Salut! Ventilatoarele legate in serie ale carcasei nu se invart, dar se aprind lead urile de la ele. Se invart decat ventilatoarele ce sunt conectate direct.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatoarele au circuit electronic intern si din acest motiv nu functioneaza inseriate.
Daca ventilatoarele au DOAR cate 2 fire, atunci pot fi legate paralel, direct pa alimentarea de 12V (sau chiar si la 5V, cu care se vor invarti cu turatie mai mica).

| relian a răspuns:

Normal ca nu se invirt laughing cu ce sa se invirta daca nu au energie? Daca tu le legi in felul ala de la unu la altul, o sa se invirta doar primul, restul nu mai au energie, de unde daca energia este oprita de primul ventilator.

Gindeste in felul urmator. Ai 2 fire care merg la primul ventilator da? Pe un fir vine curent, pe alatu se intoarce curentu ok? Daca legi de la iesirea primului ventilator al doilea ventilator, apoi tot asa si ultimu are alta iesire, toate ventilatoarele vor functiona ca un nul sa-i zic asa.

Trebuie sa stii cei ala curent, altfel nu intelegi cum functioneaza.Curentul ce este de fapt? Curentul de fapt is 2 chestii nu doar una. Inseamna electroni si energie carata de acei electroni.

Deci avem Camioane = Electroni si avem Camioane incarcate = Curent
Cind pe cablu care aduce curent vine curent, adica camioane incarcate, acel consumator descarca toate camioanele, apoi ele circula mai departe goale, trec la urmatorul ventilator goale, si tot asa, se intorc la baza goale pentru a fi incarcate.

Asa ca ventilatoarele ce spui ca leai legat asa, de aia nu se invirt, ca nu au camioane incarcate intelegi?

Hai sa iti explica la un bec. Legi mai multe becuri unu de altul, iar capatul de la primul il duci la priza la faza si capatul de la ultimu il duci tot la priza ca nul.
Cite becuri crezi ca se vor aprinde asa dupa tine? Se va aprinde doar un singur bec, ala in care intra faza, restul vor functiona ca si nul, vor lasa doara sa se intoarca electronii inapoi.

Banui ca la fel ai legat si tu acele ventiloatoare si de aia nu se invirt.

Trebuie sa legi fiecare ventilator de cablu care a duce curent fiecare cablu cu curent si cablurile nule sau neutre ori - le legi impreuna, atunci vor functiona toate.Adica sa legi in paralel, nu in serie.

Nu stiu exact ce situatia ai tu acolo, daca cumva acele ventilatoare is controlate de ceva placa de asta electronica, in cazu asta problema ar fi alta, este de la palaca de baza unde ai legat acele ventilatoare.