| SoareLorena a întrebat:

Care e vârsta ideală pentru a face un copil? Și după 30 de ani nu se mai pot face copii?

Răspuns Câştigător
| AleAle12 a răspuns:

Bună, cred că vârsta ideală ideală de a face un copil este fix atunci când simți tu!
Din punctul meu de vedere, degeaba faci un copil de tânără "pentru că așa spune gura lumii", dacă tu nu te simți pregătită psihic în primul rând!
Copilul are nevoie să crească într-un mediu armonios și cât se poate de sănătos, nu are nevoie de o mămică care posibil să dea vina pe el pentru că nu și-a "trăit tinerețile", să-l paseze de la o rudă la alta, să fie mustrat non-stop și multe altele!
Copiii simt înzecit sentimentele noatre, iar dacă nu le insuflăm de mici anumite criterii sănătoase, vor crește cu baze insuflate prost asupra vieții, traume ale copilăriei pe care mai târziu le va realiza, frustrări și multe altele.
Așa că, din punctul meu de vedere, cea mai bună vârstă este aceea la care te simt pregătită atât din punct de vedere psihic, fizic dar și emoțional!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa faci copii intre 20 si 30 de ani, fiindca dupa 30 apar probleme de sanatate la femeie, crescand riscul sa nasca copii cu probleme de sanatate, deoarece ovulele femeii îmbătrânesc, asadar pot apare urmatorele probleme de sanatate (la copil): sindrom Down, anomalii congenitale, defecte de tub neural, samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti face copii si dupa 30de ani, pe riscul tau, dar trebuie sa stii ca il poti naste un copil cu "defecte", fiindca il supui acestui risc, avand o varsta inaintata unde ovulele femeii sunt imbatranite iar anumiti cromozomi "defecti" pot afecta creierul sau corpul copilului.

| Hyperion7 a răspuns:

Vârsta ideala e in floarea tinereții, între 25-35 de ani, însă nu e o regulă sa fie așa!
Sunt cupluri care au copiii și după 40 de ani, deci da.
Plus că nici prea devreme nu e bun, asta nu din cauza că nu ar fi bune genele laughing, ci ai mai multe șanse să nu faci cele mai bune alegeri când vine vorba de viitorul partener și na.
Se presupune că după 25 de ani, aproximativ, ești puțin mai copt, însă e subiectiv.
Pe scurt, fă copil atunci când simți, nu când ar fi cazul.

| mastadont a răspuns:

Ideal ar fi între 20 și 35 de ani. O dată ce înnaintezi în vârstă șansele unei sarcini normale scad.

| ioana748 a răspuns:

Ideal pana in 35 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 30 de ani și doar 1 copil și doar după ce sunt realizați profesional părinții.

| KovacsB a răspuns:

Ideal dupa 30 de ani.
Nu are niciun sens sa umbli cu plozii dupa tine la 20 de ani.
Nu ai avut timp sa te bucuri de viata,sa te plimbi cu sotul sa va cunoasteti ca incep problemele,nopti nedormite,pampersi,ba ca are febra ba ca-l doare burtica,du-l la control,fa-i papica la ore fixe, ia carucior, scaun la masina, n-ai cu cine sa-l lasi daca ai treaba pe undeva, sotul se simte cumva dat la o parte etc.La azil nu stii ce se intampla, bona trebuie platita, daca e mai tanara trebuie pazita.

| Dragobeta a răspuns:

Ba se pot face si dupa 30. Dar nu e recomandat ca atunci sa fie primul copil. Din motive pur medicale. Decat copil cu probleme doar ca tu sa nu intri in gura lumii, mai bine nu ii mai faci deloc.
Te mai gandesti si la copil, nu numai la tine.

| Madaxo97 a răspuns:

Recomandat ar fi sa faci până in 30 ani copii, atunci esti tânără si fertilă, după 30-35 ani rămâi mai greu însărcinată si riscul de sindrom Down sau alte anomalii sunt mai mari. Dar se pot face copii si la 40, chiar si la 50, au fost cazuri, până intri la menopauza poți face copii.

| eliancodrut a răspuns:

@Violleta, tie chiar nu ti-e rusine cand vezi ca esti singura contra tuturor cu raspunsurile tale?
Varsta cea mai buna 25-35 de ani.
Cand un cuplu vrea copii trebuie sa se gandeasca la toate consecintele bune si rele, conditiile de ingrijire si crestere si educare a acestora.
Fiecare perioaa are avantajele si dezavantajele ei.

| Cipi1212 a răspuns:

25-27. După 30-35 fertilitatea scade.