| Docy78 a întrebat:

E adevarat ca daca ramai insarcinata la cateva luni dupa nastere, cum ar fi in cazul meu a trecut 7 luni de cand am nascut, pot dezvolta o sarcina cu complicatii? daca e mai devreme de un an de la nastere? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este deloc adevarat!
Am doua prietene, amandoua ramana dinsarcinate la 3 si respectiv 4 luni dupa ce au nascut si au avut sarcini perfect sanatoase.

Riscul de a pierde a doua sarcina sau a naste un copil cu probleme grave de sanatate, poate apare NUMAI daca tu in perioada asta (dupa ce ai nascut primul copil) sa te fi infectat cu un virus grav precum: HIV, hepatita B, C, HPV samd.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu neapărat, am in familie persoane care au rămas însărcinate cand avea copilul 2 luni doar, alta persoana 4 luni, si nu au avut probleme pe perioada sarcinii, depinde acum si cum ai născut primul copil, ca daca e prin cezariană e nevoie de timp sa se vindece uterul pentru o viitoare sarcină, cel putin un an, dar cred ca 7 luni e un timp destul de îndelungat, te-ai recuperat cat de cât, sunt multe femei care au rămas însărcinate cu copiii unul dupa altul si nu au avut probleme. Vorbește si cu un doctor, bineînțeles.