| caidees a întrebat:

Simt ca nu aud foarte bine sau doar mi se pare și vreau sa folosesc otosan pentru curățarea urechilor. Știu ca este pentru dopuri, întrebarea este. Ce se poate întâmpla rău în cazul în care nu am dop și îl folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna. Nu se intampla nimic major daca il folosesti o data si realizezi ca nu era chiar necesar. Insa, daca continui sa folosesti solutia, va fi aiurea pentru urechile tale, fiindca ceara are un rol protector. Fara ea, intra in canalul urechii praf, mizerie, bacterii si germeni sau chiar obiecte mici.Curatarea se face maxim o data pe an sau la cativa ani.Persoanele care curata mai des cu solutii se curatare se pot trezi cu probleme de la iriratii si mancarimi pana la infectii, etc.

| dolceromania a răspuns:

Cred ca nimic, doar mai curat in urechi atata timp cat respecti prospectul! De ce nu faci un control?