| Ramnos a întrebat:

Buna ziua tuturor am si eu o întrebare daca o fata de 16 ani este agresata si batuta de tatal ei si violată de unchiul ei si ea numai poate merge acasă protecția copilului o poate lua fara acordul mamei sau poate poate locui cu iubitul ei?????

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca scopul intrebarii tale este doar daca poate locui cu iubitul ei.
In acest caz intervine Protectia Copilului iar in caz de viol si Politia. Sa-si ia adio de la iubit.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Esti cumva iubitul ei si ai inventat ce ai scris in postare?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, protectia copilului o va lua imediat.
Daca fetita este batura si violata de rude, atunci Protectia Copilului o va lua imediat si o va pune intr-un camin pentru copii, sub stricta lor protectie pana la 18 ani.
Este imposibil in cazul asta ca Politia ori protectia Copilului sa accepte alti barbatis au iubiti, care nu sunt parintii fetei si nici tutorii legali, sa o ia in grija lor, befiind legal acest lucru, deci internarea ei intr-o insitutie de stat este cea mai buna solutie si cea legala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Aici intervine protectia copilului si atat. Iubitul nu este gardianul legal.Si din ce ar trai la iubit? Acesta e major? Sper ca nu e un deal din ala super fain in care fata ajunge din mainile unui tata psihopat in mainile unui pedofil.Iar mama unde traieste?

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca se constata ca un minor e in pericol la domiciliul acestuia, se poate sa fie plasat la domiciliul unei rude (sau chiar iubit daca are peste 16 ani) sau dusa intr-un centru. Daca mama locuieste si ea cu fata atunci de ce ar avea nevoie de acordul ei? Acordul ei pentru ce? Din contra, ar trebui trasa la raspundere ca nu a protejat-o de abuzuri si nu le-a observat. Si daca nu isi da acordul crezi ca aia de la dgaspc o sa zica "ne scuzati, daca nu sunteti de acord o lasam aici sa fie abuzata in continuare"?
Fata are tot dreptul sa depuna plangere la politie si sa plece urgent din casa aia

| MistarGoGu a răspuns:

Daca este vorba de viol direct la Politie sa meargă dupa aia intervine si Protectia Copilului!

| Jessica1235 a răspuns:

Are sub 18 ani deci ar trebui să poată fi luată de cei de la protecția copilului, dacă e violată ar trebui să vorbească cu cineva deoarece nu e bine să tacă, cel mai bine ar fi să meargă la poliție.