| adribucuresti a întrebat:

Odata am fost la oftalmolog deoarece vedeam in ceata dimineata si seara.
mi-a zis sa iau nu stiu ce vitamine, dar findca in total costau 150 ron, am luat alte vitamine, de care luam de obicei [am mai avut probleme cu calciul]. mi-a zis ca daca nu imi trece, peste 2 saptamani sa vin la control.La primul control m`am pus la aparatul care masoara nu stiu ce la ochi, si a zis ca am...[nu mai stiu cum ii zice, dar stiu ca incepe cu "d".] mici, dar inca nu`mi trebuiesc ochelari.
Am revenit peste 2 saptamani deoarece vedeam la fel si mi-a si a zis ca am nevoie de ochelari
La un ochi am -0, 25 iar la celalalt am -0.50
Doctorita a zis ca in total, ochelarii costa aproximativ 200 ron.
A zis ca nu trebuie sa ii port tot timpul, ci doar la citit, calculator, etc.
Problema e ca parintii nu vor sa imi ia ochelari, deoarece [cum zic ei : ] "e din cauza calculatorului, oboselii, etc. Dar nu stau deloc mult la calculator. Odata chiar am facut un experiment : nu am stat pe calculator 1 saptamana si tot vedeam in ceata.

Eu nu vreau sa port ochelari, dar mi`e frica sa nu mi se agraveze starea.
Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu lua medicamente dupa ureche. Mananca morcov crud, 2-3 minim pe zi, dimineata pe stomacul gol sau o rogi pe mama ta sa-ti faca ras sau salata. Consuma cat mai des peste oceanic si ceapa.Stiu ca nu-ti plac nici-unele, dar le mananci terapeutic, pentru vindecare nu pentru gust.Nu manca ceapa pe stomacul gol, poti manca si seara, cel putin o ceapa pe zi. Si o lingurita de ulei de masline extravirgin (nu rafinat) pe zi, dimineata cu morcovul, inainte de masa. Sanatate!

| Andreea19Alina a răspuns:

Deci experimentul pe care l-ai facut nu arata nimic, odata ce vederea ta are probleme, chiar daca nu mai stai la calculator(1 an)tot nu o sa ti se repare vederea.Ar trebui sa iti iei ochelari deoarece acestia cu timpul iti vor repara vederea(asa se spene), dar eu am -3 la ambii ochi si port ochelari cam de 8 ani si nu vad nici o schimbare cand mii dau jos,vederea nu mi sa indreptat deloc, in fine, dar sa stii ca nu neaparat de la calculator tiai stricat vederea deoarece eu cand am inceput sa port ochelari nici nu aveam calculator iar la tv de abia daca ma uitam.In legatura cu pastilele pe care ti lea recomandat, am luat si eu ceva asemanator cam la acelasi pret dar nu vedeam nici o schimbare si avea si un pret destul de piperat pentru cateva pastile.

| Alexaaa1 a răspuns:

Chiar ar trebui sa.ti iei ochelarii aia, ca sa nu regreti mai tarziu, mai bine ii porti acum. app cuvantul era : dioptriilaughing. si ar trebui sa le spui parintilor de "experimentul" tau sa se cinvinga si ei ca nu e de la sta si ca trebuie sa.ti ia ochelarii. nu te juca cu asta!big hug good luck!:*