| Alexandra_2612 a întrebat:

Am un Opel Astra H TwinTop 1.8, cutie automata. De când am cumpărat-o am mers numai in D și totusi am vrut sa încerc și 1, 2,3 și am băgat in 1, iar după in mers am dat in a 2a. Nu s-a întâmplat nimic, iar masina a mers fără probleme. Am oprit masina și după când am vrut sa dau in R sa întorc masina, a rămas blocată, iar dacă voiam sa schimb in N, D, P, nimic. Era foarte "moale" schimbătorul. Aveți idee de la ce?

1 răspuns:
| Efex2 a răspuns:

Daca masina este automata nu ai de ce sa schimbi vitezel! Dar daca nu se repara poti sa mergi complet legal doar cu spatele. Probabil este o functie al masinii