| emoboy a întrebat:

De ce masini ca BMW,Jaguar,Mercedes sau mai stiu eu ce marci premium nu sunt in topul celor mai fiabile masini unde vezi masini ca Suzuki,Mazda(marci mai simple, iar toyata domina toate segmentele)? Ce top mi-ati recomanda sa-l vad?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, nici o masina nu este perfecta, dar in general masinile din gama premium, sunt mai mult un stil de viata. De aceea sunt cumparate in general de aceeasi categorie de clienti. Adica, vorbim in general de clienti fideli ai marcii, care au mai avut asa ceva, si care in general, nu mai doresc alta marca, sau pur si simplu clienti ce doresc sa fie la un anumit nivel, in general diferit de restul lumii, si nu ca nevoile lor ar fi cine stie ce diferite fata de ceilalti.

Pe de alta parte, marcile "globale" daca putem sa le denumim asa, au o alta politica, ei se bazeaza pe o categorie cat mai mare de clienti, cat mai cuprinzatoare, si din cat mai multe medii.

Un Ford de exemplu, va fi in general mai ieftin decat un Wolkswagen sau Opel, dar cam la acelasi nivel cu Skoda sau Seat, (care de fapt intre noi fiind vorba e tot Wolkswagen.) Dar asta nu inseamna ca este si mai slab. Nici nu am mai inclus audi, Mercedes, sau BMW, pentru ca intram in alte discutii.

Privind din alt unghi fiecare marca de automoibile este buna, difera doar nevoile celui care o cumpara. Evident, cele mai consacrate sunt mai exclusiviste, nu inseamna neaparat ca sunt cele mai bune. Este exact ca dilema dintre Mac si Windows. Amandoua sunt bune, dar depinde de tine ce faci cu ele.

De exemplu, tu din urmatoarele modele ce ai alege? : Honda Acord, Toyota Avensis, Mazda 6, Citroen c5, Opel Insignia, Ford Mondeo, Volkswagen Passat? Eu as alege Citroen c5 pentru ca are suspensie hidropneumatica. Asta inseamna ca nu modifica doar taria suspensiei, ci si garda la sol. Mie nu imi place sa ii dau jar, ci imi place sa am un condus cat mai linistit. Dar asta nu inseamna ca mazda 6 sau opel Insignia sunt mai prejos.
Sper ca te-am lamurit cat de cat.

1 răspuns:
| everhappy31 a răspuns:

Acele marci nu sunt asa de fiabile din cauza ca ele sunt facute pentru viteza si comfort nu pentru siguranta, de exemplu renault laguna II A PRIMIT 5 DIN 5 LA EURONCAP LA SIGURANTA. Deci acum stii si tu.