| ___iAho a întrebat:

Mai merită un BMW E60 în 2024? Dar un Audi A6 C6? Vreau ca masina sa mi-o cumpar pentru 18 ani, insa astept pareri si legate de acest aspect dar si legate despre masinile in sine.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita!
la 18 ani merita sa cumperi o masina mica si veche, pe care sa o sofezi primii 3 ani din viata ta, ca sa inveti sa sofezi, fiindca in primii ani de soferie vei avea sigur accidente si este pacat sa lovesti o masina scumpa, care te costa foarte mult piesele. Apoi, masinile mari sunt total incomode in trafic, ca-s greu de sofat, greu de parcat, greu de strecurat in trafic, mai ales pentru un adolescent, care este nerabdator sa bage piciorul in accelerator, dar inca nu are experinta la sofat si nu poate sa stapaneasc o asemenea masina.

Dupa 3 ani poti sa-ti cumperi ce masina vrei tu, fiindca ai invatat deja sa sofezi si fiindca esti capabil sa o stapanesti cum trebuie, evitand accidentele.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambele sunt masini scumpe la intretinere. Bagi cate 1000 euro in ele si nu vezi luminita de la capatul tunelului laughing
Deci nu sunt o afacere ok pentru un tanar.
Nu bagi bani din ele din cauza ca ar fi proaste, ci din cauza ca au consumabilele premium.
La 18 ani ai sa te bucuri de un Golf, Astra sau Logan. Masinile de clasa mare "merg" doar daca le iei cu putini bani, si te plimbi cateva luni de ochii lumii, apoi le dai la dezmembrari.

| KovacsB a răspuns:

Violeta iti recomanda din experienta ei,accidente,greu de parcat,greu de sofat.
BMW-ul e ok,nu are legatura anul ci cat de bine a fost intretinuta masina. Daca a fost a unui maniac care a dus-o la service pentru cea mai neinsemnata problema sau a unui manelist care a mancat shaorma in ea zilnic, cu anvelope sh, revizii zero etc.
Iti dai seama usor dupa cum arata atat masina cat si proprietarul.
Am condus ambele modele, prefer BMW-ul pentru consum, stabilitate, manevrabilitate.