| Dinu2004ANDREI a întrebat:

Salut colegii…am dat ieri în bliț pe autobanda cu 30-40km peste
Ploua foarte rău afară și mă grăbeam sa ajung la service cu mașina, ce reguli se procedează?
Este doar amenda sau mi se suspendă și permisul?
Menționez ca am avut permis romanesc si după ce m-a luat blițul am văzut ca i limita de 80 pe autobanda!
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ploua foarte rau afara REDUCI viteza care este afisata pe strada, fiindca intervine aquaplanarea si poti face accidente grave sau mortale.

Tu ai facut taman pe dos, ai accelerat fara logica cu 30-40 km PESTE viteza legala.
31 – 40 km/h: 6-8 puncte de amendă
Amenda este intre 990 lei si 1320 lei.

"Sancțiuni aplicate în funcție de viteza cu care ai depășit limita:
10 – 20 km/h: 2-3 puncte de amendă
21 – 30 km/h: 4-5 puncte de amendă
31 – 40 km/h: 6-8 puncte de amendă
41 – 50 km/h: 9-20 puncte de amendă
peste 50 km/h : 9 – 20 de puncte de amendă + suspendarea permisului de conducere pentru 90 de zile.
peste 70 km/h : 9 – 20 de puncte de amendă + suspendarea permisului de conducere pentru 120 de zile.

Punctul de amendă este stabilit, începând cu 1 ianuarie 2024, la 165 de lei."

https://www.promotor.ro/......h-19241474

| SuNaM a răspuns:

Pentru încălcare cu 30-41 km/h se oferă o amendă de 283.50 euro, 2 puncte de penalizare și suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile.
Chestia este că nu o fac mereu, prima data in cursul unui an o iartă daca nu treci de 26 km/h. Dar deja vorbim despre 40 de km pe oră peste așa că așteaptă-te la o scrisoare cum că ar trebui sa predai permisul in termen de 30 de zile. Te lasă să îl predai tu când ai chef să îți rezolvi treburile.