| Andrejony a întrebat:

Salutare. Va rog frumos sa imi dati si mie daca cumva stiti o parere un sfat...

Am un scuter de 50 cm in 2t, am schimbat pistonul si segmentii, am pus carburator nou, din cauza ca nu pornea asa bine.

Acum porneste dar nu pre mai trage. Parca se chinuie asa.

Inainte avea sprint mai mare si prindea 65 km/h iar acum abia ajung la 45.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune un pic mai mult ulei, pana se face rodajul.
Adica daca pana acum puneai de exemplu 25ml pe litru, urca pana pe la 30-32ml cantitatea de ulei.
Daca tot nu "fuge" dupa un timp, pune carburatorul vechi, poate cel nou nu e setat ok.

| SuNaM a răspuns:

Ar cam trebui reglat carburatorul. Deasemenea, ar cam trebui pus puțin mai mult ulei la primele porniri pentru a se unge cilindrii. Daca carburatorul este reglat și are ungere adecvată, nu ar trebui sa ai probleme