| Andreea_Vulcan_1994 a întrebat:

Cand iti faci poza pentru buletin iti poti acoperi acneea (cosurile ) cu fond de ten?

5 răspunsuri:
| Cristinaaa57 a răspuns:

Da,si cu un rimel daca e cazulaughing, dupa zici ca ai iesit nu stiu cum.

| rousz a răspuns:

Da se poate happy

| TheCuriousMonkey a răspuns:

Da, nu e nici o problemă cu fond de ten dar cred că nu ai voie să fi fardată.

| GabrielleTheRealQueen a răspuns:

Da draga mea, stai linistita ca o sa iesi bine

| BiancaMaria1008 a răspuns:

In nici-un caz! Fondul de ten iti inchide porii si cauzeaza o acnee si mai urata, asa ca du-te la dermatolog, cere-i o crema care sa te ajute rapid si cam asta e..Sa nu te dai niciodata cu fond de ten pe cosuri sau acnee pentru ca faci mai rau.Acneea trebuie tratata, nu ascunsa. Poftim un raspuns de la altcineva care te ajuta:
In nici un caz nu pui fond de ten peste acnee!
Nu faci decat sa sufoci porii si sa apara cat mai multa acnee.

Problema este hormonala si trebuie sa o tratezi, odata cu stabilirea diagnosticului corect de catre medic si luarea tratamenului va dispare si acneea.

Fondul de ten se foloseste de persoanele peste 40 de ani sa mascheze un rid sau o pata. Se foloseste doar entru o piele matura, deja uzata de varsta si conditiile meteo, hormonale, endocrinologice, varsta...

Dar total contraindicat tinerilor si mai ales pe ten acneic cand face mai mult rau decat bine.

Mergi la medicul de familie si ia trimitere pentru endocrinologie si ceri medicului de acolo niste teste de sange hormonale...in felul asta o sa primesti si tratament care iti va regla hormonii si indirect acneea va dispare.

Daca nu vrei sa mergi la medic este bine sa iti cureti fata de 2-3 ori pe zi cu apa calduta si sapun bland precum Dove. Sub nici o forma nu iti mutilezi fata.
De preferat sa-ti cureti fata seara inainte de culcare si sa incerci sa storci cosurile dupa care te speli iarasi f bine pe fata.
Nu se pune machiaz sau orice alta solutie peste acnee, oricum se observa un crater ascuns acolo si este mai urat decat un ten normal.
Incearca sa faci de 1-2 ori pe saptamana o curatare a fetei: sapunesti mainile cu sapun Dove si bagi degetele in malai si apoi usor-usor iti freci fata, fruntea, nasul, barbia... dupa care clatesi cu apa calduta si tamponezi cu un prospop f curat, folosit doar de tine si doar pentru fata.
Dupa acest proces amsteci 1 lingurita de miere cu 1 lingurita de zeama de lamaie si o pui pe fata cun un tampon mic de vata. O tii pe fata 1/2 ora apoi clatesti cu apa calduta.

Mierea de albine este cel mai puternic antibioric natural, dar in aceeasi masura si hidrateaza pielea, catifeland-o.
Daca esti f atenta sa nu-ti atingi afat deloc in timpul zile, sa o cureti de 2 ori/sapt. cu malai si apoi masca cu miere de albine, garantez ca in 2 saptamani fata ta va arata grozav, acneea nu o sa mai fie o problema in curand.