| AvalohAlyn a întrebat:

Visul meu e sa îmi incerc norocul câțiva ani la Facultatea de Medicina ori in cel mai rău caz la postliceala de asistenți de farmacie sau asistenti medicali generalisti

Pentru care variante șansele mele sunt mai mari și cum sa fac sa reușesc cu brio ceea ce sper si mi-am propus? Mereu mi-a plăcut partea de medicina/sanatate poate și prin intermediul destinului ca viata m-a purtat mult pe la doctori si farmacii și a început sa îmi placa domeniul medicinii dar su al sanatatii.

Alte alternative viabile la care as avea șanse care ar fi?

Eu sufăr de anxietate accentuata, depresii trecătoare și putina panica dar ma tratez cu medicamente.

Dar nimic nu ma va face sa renunț la visele și dorințele mele, atât timp cat mai exista și doar 1% șansă voi spera și incerca pana la capăt.

1 răspuns:
| Madaxo97 a răspuns:

Poți sa încerci macar la postliceala de asistenți medicali sau farmacie, nu este așa dificil si poate absolvi relativ oricine urmează aceste cursuri si învață cat de cat, am 3 cunoștințe cu această școală absolvita. La medicina pentru a deveni doctor într-adevăr este mai dificil, mai mult de învățat si mai mult timp pana vei ajunge un doctor in adevărul sens al cuvântului, acum depinde de tine, de ce studii ai, cât de mult esti dispus sa dai pentru a învăța, pentru ca la medicina nu merge asa cu ocolișuri, trebuie sa înveți pe bune, sa citești sute de cărți, multa biologie, chimie, dar nu este imposibil, depinde de capacitățile tale intelectuale, cat poți sa duci din punct de vedere al "învățatului".