| Awake a întrebat:

M-am gandit sa fac o casa, cu :
2 dormitoare, bucatarie, living, baie, etc (1 singur etaj).
Am deja pamantul.
Cam cat m-ar costa sa o fac fara o firma de constructii?
As vrea sa fie facuta toata (finisare, instalatia electrica, gaze, centrala) fara mobila.Cam cat m-ar duce?
Vreo 45.000-50.000€? S-au mai putin

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Intrebarea e mult mai complexa. Si asta in primul rand de cat de mare vrei sa fie! Spre exemplu, un apartament cum ai spus tu, are aproximativ 90mp. La casa o sa observi ca va fi de cel putin 120mp (inca nu stiu de ce, dar asa te intinzi). Strict materialele te ajung undeva la 40.000. Dar te pot sfatui sa nu faci o casa asa cum spui. Incearca o casa cu amprenta la sol mai mica (spre ex. pui la parter livingul o baie si bucataria, iar la etaj inca o baie si dormitoarele), pentru ca iesi mai ieftin cu fundatia(iar in plus e mai economa-cu cat mai putini pereti exteriori ai cu atat va fi mai cald iarna-si crede-ma ca se pierde o foarte mare cantitate de caldura, in special prin podea). Daca in schimb vrei ca pe viitor sa o maresti, atunci mergi pe alegerea ta.

7 răspunsuri:
| dydy22 a răspuns:

Eu zic ca iti ajunge acum depinde si cat de pretentios esti la materiale si alea conteaza. eu am facut fundatia de 14, 40 lungime si 7. 40 latime iar funatia are grosimea de 33 cm si in pamant 90 cm iar de la suprafata pamantului 40, fundatia am turnato cu cifa. eu am sapat pentru fundatie, eu am cofrat, si tot eu am facut ierul pentru fundatie acum depinde daca o faci tu sa trebuie sa iei un meseriasi sa o faca. si m-a costat cam 5000 euro in 2010 numai fundatia, fierl pentru fundatie si stalpi ( 21 de stalpi ), 14 paleti de bca-uri 20\24\30 pe palet are 2, 23 mc

| 2105 a răspuns:

Mai mult

| bestproiect a răspuns:

Pentru o casa cu configuratia mentionata, la cheie( cu absolut toate dotarile incluse- materiale, manopera, org santier, TVA, etc) valoarea poate porni de la 26-28.000 euro( vedeti modele de case pe www.bestproiect.com )

| mara_4466 a răspuns:

Cu siguranta mai mult

| Angheloni_Elena_1962 a răspuns:

Vreau o casa construita la cheie, fara mobila, anspecial baie bucatarie 3 dormitoare si un salon, cat costa?

| Teodorescu_Dan_1971 a răspuns:

In jur de 50. 000euro

| ionutz175 a răspuns:

Construieste casa cu 1 etaj te scuteste mult. Fundatia si acoperisul te costa dublu la acelasi nr. de camere fara etaj.