| motanu a întrebat:

Oare cum ar fi fost societatea romaneasca in ziua de azi daca ar mai fi trait nicolae ceausescu? si ar mai fi condus tara? oare cum ar fi fost daca nu s-ar fi petrecut evenimentele din 89?thinking o intrebare destul de interesanta nu?happy

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Părerea mea sinceră este că ar fi fost mult mai bine.
Ca student resimt în fiecare zi lipsa de sprijin şi indolenţa statului.
Pe vremea lui Ceauşescu studenţii erau respectaţi pentru că toţi terchea berchea intrau la facultate.
Pe vremea lui Ceauşescu studenţia era studenţie pentru că oricum după aia trebuia să munceşti toată viaţa.
Dacă mai trăia Ceauşescu nu ar fi trebuit să mă angajez de la 12 ani şi să lucrez în timpul liceului ca să-mi pot permite să trăiesc.
Dacă mai trăia Ceauşescu nu ar fi trebuit să suport ifosele "ieuropeniştilor" şi nici să mănânc mâncare proastă fabricată în laborator în detrimentul produselor noastre naturale.
Dacă mai trăia Ceauşescu aveam siguranţa zilei de mâine.

Şi-acum părţi nasoale:
Dacă mai trăia Ceauşescu nu aş fi putut face sex liniştit prezervativele fiind greu de găsit, anticoncepţionale nici nu se punea problema iar avortul era misiune imposibilă.
Dacă mai trăia Ceauşescu nu puteam înjura deschis puterea dar nici nu cred că aş fi avut atâta motive.
Dacă mai trăia Ceauşescu nu m-aş fi putut angaja la 12 ani dar nici nu aş fi avut motive.
Dacă mai trăia Ceauşescu poate mă supraveghea Securitatea deşi nici acum nu bag mâna în foc că nu suntem supravegheaţi 24/7.

Dacă nu ar fi avut loc mascarada din 1989, proştii, dezaxaţii şi golanii rămâneau la acest statut iar intelectualii rămâneau intelectuali. Pupincuriştii aveau şi atunci, au şi acum de câştigat, deci nicio schimbare în acest sens.

| georgesur a răspuns:

"Multilateral dezvoltata"! :d
El probabil nu ar mai fi trait.si Nicu i-ar fi luat locul.Nu am fi sarbatorit Craciunul, Pastele, Rusaliile ci 1Mai si 23 August, nu ar fi existat acest site, si multele posturi tv/radio, si atitea ziare, nici combine Hi-FI si "mobile", calculatoare/laptopuri doar 1-2 modele si alea de productie romaneasca, frigidere/masini de spalat facute la Sadu, nici salamuri italiene, cafea, tigarile Carpati, Amiral,
Snagov ar fi dominat piata,... Dacia(modelul vechi) si Oltcitul ar fi avut o cota de 98% si s-ar fi luat prin repartitie/coada, etc., etc.

| marix_8480 a răspuns:

Oricum nu eram chiar atat de ignorati ca acum eu nu am murit de foame am iesit din scoala direct la servici cu salar modest dar sigur dar acum? ce se intampla cu tinerii nostri nu au un orizont sigur batranii traiesc cu spaima zilei de maine ca nu mai ia pensia, ce sa mai spun toti traim cel mai nenorocit calvar, sigur ne era mai bine atunci decat acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e. e o intrebare interesanta.criza oricum ar fi afectat romania dar sunt sigura ca nu eram in situatia in care suntem