| pikachuPIKA a întrebat:

Ce este atributul? Fundita.

Răspuns Câştigător
| Mihaies a răspuns:

Atributul este partea secundară de propoziţie care determină un substantiv sau o altă parte de vorbire cu valoare de substantiv (pronume, numeral etc.): Astăzi e o zi frumoasă. Se recunoaşte cu ajutorul întrebărilor: care?, ce fel de?, cât?, al (a, ai, ale) cui?
Mai multă informaţie găseşti şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/atributul/0-309

6 răspunsuri:
| JoeTPU a răspuns:

Atributul este partea secundară de propoziție care determină un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume, numeral sau adjectiv substantivizat) pe care îl precizează, îl identifică sau îl califică indicând o caracteristică sau o calitate a acestuia. Răspunde la întrebările: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte?
Pentru mai multe detalii intra pe Wikipedia :http://ro.wikipedia.org/wiki/Atribut
Succes!

| TPUpedia a răspuns:

ATRIBUTUL este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume, numeral sau adjectiv substantivizat) pe care il precizeaza, il identifica sau il califica indicand o caracteristica sau o calitate a acestuia.

| Mihalcea_Alina_1992 a răspuns:

Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un substitul al acestuia.Se clasifica in atribut substantival, adjectival, interjectional, verbal, pronominal. DACA VREI SI EXEMPLE SI SUBCLASIFICARI, SPUNE-MI :*

| Daniela_Florina_1970 a răspuns:

Este partea secundara de propozitie care determina un substantiv

| Niko_Niko_1991 a răspuns:

Atributul este partea secundar de propozitie ex. in camera este dezordine ce fel de? etc. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Manole_Ioana_1980 a răspuns:

Ce este atributu