| 22n a întrebat:

Buna ziua, eu(17 ani) impreuna cu prietenul meu de 14 ani am gasit o masina parcata care statea de ceva timp acolo, el mi-a aratat ca este deschuiata, ulterior gasind cheile in torpedou, a reusit sa ma convinga sa plecam la plimbare cu ea, ulterior la cateva zile timp in care nu am mai dus masina inapoi deoarece am vrut sa ma folosesc de ea sa merg la liceu cu gandul ca o voi inapoia curand am fost sa cumpar ceva de la magazin, acolo unde am fost depistat de proprietarul masinii care o raportase furata la politie, acesta a chemat politia, am fost foarte cooperant cu organele de politie si mi-am recunoscut fapta, am fost pus in arest preventiv 24 ore, apoi am primit control judiciar 60 zile, am dobandit faptele de furt calificat si conducerea unui autovehicul fara a poseda permis de conducere, precizez ca aveam permis de conducere pentru masina de 16 ani dar imi fusese suspendat in urma nedeclararii unui accident in 24 ore, se poate sa scap cu suspendare sau iau executare?, nu credeti ca s-ar incadra ca furt in scop de folosinta si nu ca furt calificat deoarece autovehiculul era deschuiat si l-am luat cu gandul de a ma folosi cateva zile de el, indrumat de prietenul meu care imi spusase ca masina este abandonata si nu o va cauta nimeni,! voi mai putea sa imi ridic permisul de 16 ani inapoi? suspendarea imi expira peste 2 zile, voi mai putea da de permis la 18 ani?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adica un ţânc de 14 ani te-a convins sa savarsesti 2 infractiuni la circulatia rutiera si tu cu permis de conducere luat te-ai conformat?
Minor fiind s-ar putea lua impotriva ta o masura educativa, posibil sa fie neprivativa de libertate, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Fapta ta nu se putea incadra la furtul de folosinta, avand in vedere ca nu ai dus masina inapoi ci ai fost prins de proprietar.
Daca esti condamnat permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine altul abia dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei.
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat si sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei, daca acesta este confirmat pedeapsa se va reduce cu o treime.

| darrio2007 a răspuns:

E grav daca tu la 17 ani te-ai lasat convins de unul de 14 sa faci asa ceva. Se pare ca nu-ti displace totusi, avnd in vedere antecedentele tale.
Vei fi judecat ca major si e posibil sa iei cu executare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 2 dosare penale cam executare dacă ești condamnat.

| ioana748 a răspuns:

Tu aveai permis pentru B1, nu pentru masina pe care o conduceai.Adica nu aveai permis categoria B.
Chiar nu stiu cum ar putea un judecător sa te ajute, insa vei avea o pedeapsa din pacate.
Fiind la prima abatere, cu recunoașterea faptei, posibil sa primesti cu suspendare.
Cat despre permisul de 16 ani, s-ar putea sa l primesti inapoi, poti incerca sa mergi pentru recuperare.
Nu vei putea sa te inscrii la scoala de soferi pentru categoria B cativa ani, tinand cont ca vei avea inscrisuri in cazier cu aceasta fapta.
Iti doresc sa iesi cu bine din aceasta incercare si sa te faca mai responsabil
Anturajul poate distruge daca nu este ales in cunostinta de cauza.

| eliancodrut a răspuns:

Totul depinde de ce vor zice judecatorii.
Permis n-o sa mai ai voie sa ai, chiar daca primesti cu suspendare, deoarece si pe cel care-l ai va fi anulat. Dreptul la un nou permis doar la 1 an de la pedeapsa cu suspendare, 6 luni dupa trecerea perioadei de pedeapsa cu inchisoare calculate de la terminarea completa a pedepsei, inclusiv a perioadei de supraveghere in caz de eliberare conditionata.
Dar greu vei obtine o pedeapsa fara lipsire de libertate, deoarece este un concurs de infractiuni, iar la furtul calificat nu exista pedeapsa cu amenda penala.