| mirvald a întrebat:

De ce in Romania nu apare curtea cu jurati? Ca in america.

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

La noi in curte sunt numai in-jurati.

7 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Organizarea sistemului judiciar contemporan in Romania, nu permite existenta curtii cu jurati, asa cum este prevazuta, spre exemplu, in sistemul judiciar anglo-saxon ori in SUA, cand juratii iau parte la judecata unor cauze penale (sau chiar civile). In art. 3 al Constitutiei SUA este reglementata participarea poporului la infaptuirea justitiei, dreptul persoanei de a fi judecat de concetatenii sai fiind un drept constitutional.
In perioada interbelica si Romania a avut o astfel de institutie dar, din pacate, s-a renuntat la ea.

| cristi27 a răspuns:

Pt ca traim in romania tara tuturor posibilitatilor...la noi ca hotii aia mari is liberi si oamenii nevinovati care nu au bani sa isi plateasca un avocat isi irosesc viata prin puscarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lacomie, ca sa nu se imparta spaga la mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu avem aceeași legislație!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt expert in asa ceva, iar raspunsul meu este mai mult o deductie,... Ei au Curtea Juratilor doar in cazurile unde se aduc numai, sau si, acuzatii de ordinul pericolului public grav (crime, violuri, rapiri, santajari, si-mi mai imi scapa acum), si prin constitutie, au dreptul sa formeze un grup de jurati voluntari, iar acestia sa stabileasca in ce masura este sau nu un acuzat un pericol pentru societetea lor.In cazuri mai putin grave ca impact asupra comunitatii (delapidare, jaf, evaziune, si altele asemanatoare), sunt adusi doar martori pe langa probe.Acum, nu stiu daca in Europa, sau in alta tara in afara de SUA, se mai practica judecata cu jurati voluntari (se considera ca sunt obiectivi in darea unui verdict), insa, banuiesc ca la noi tine de legislativ.Probabil ca ar putea fi schimbata situatia, nu stiu ce sa spun. Poate daca ar cere cetatenii nostri intr-un referendum.Nu stiu cum stau lucrurile in acest sens, dar pentru unele situatii as fi de-acord cu o Curte a Juratilor si la noi, pentru ca, este mult mai greu sa mituiesti 50 de persoane, decat 5, asa cum au scapat destui de crime pe sosele (spre exemplu). Si in privinta numarului de jurati, nu stu cum este, ...Probabil ca in functie de capetele de acuzare (de infractiuni comise). La noi se iau prin asociere, in SUA sunt separate. Sper ca am raspuns cat de cat multumitor.Eu sunt interesat de ceva in acest sens pentru victimele accidentelor rutiere.Ar fi frumos sa si reusesc. Buna intrebarea.Numai de bine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece in romania se afla in curs de solutionare aproximativ 1. 000. 000 de dosare iar pentru fiecare dosar ar fi necesari 12 jurati! Fa calculele si ai sa vezi de ce!

| Gina_Seceleanu_1964 a răspuns:

Pentru ca in ROMANIA nu intereseaza pe nimeni ADEVARUL.