| Antisistem11 a întrebat:

Orice proiect de lege care intra in conflict cu constituția este imediat respins? Care e procedura?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu intotdeauna un proiect de lege este respins, chiar daca total sau partial neconstitutional.
Uneori Parlamentul voteaza un asemenea proiect, acesta devine lege adoptata si este trimisa Presedintelui spre promulgare si acesta are 2 solutii: sa retrimita legea in Parlament, indicand prevederile neconstitutionale sau sa o trimita Curtii Constitutionale, cu motivare, solicitand constatarea neconstitutionalitatii.
La CCR o asemenea lege poate fi trimisa si de un anumit numar de deputati si/sau senatori.
CCR judeca sesizarea, constata sau nu neconstitutionalitatea si pronunta o hotarare de admitere sau respingere a sesizarii.
Daca CCR respinge sesizarea legea va fi promulgata de Presedinte, daca admite sesizarea legea sau prevederile declarate neconstitutionale va fi nula.
Pentru alte detalii vezi Constitutia Romaniei si legea CCR.