| bogdanz04 a întrebat:

Am facut o ecografie abdominala si mi s-au gasit vreo 4 sau 5 pietre la fiere, dintre care una este de 1, 4cm. Mi s-a spus sa fac un control chirurgical pentru ca e posibil ca la varsta mea de 20 de ani, sa nu fie nevoie sa mi se scoata fierea. Stie cineva daca chiar este adevarat sau mi s-a spus asa doar ca sa fiu mai linistit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Habar nu am dar la cate clinici moderne exista astazi este posibil sa fie si ceva terapie cu ultrasunete sau ceva asemanator care pot sparge acele pietre, acum nu stiu daca se aplica si la fiere.
Dar toata lumea zice ca bisturiul este nemuritor.
Daca iti mai zice inca un medic de specialitate ca nu este nevoie de operatie atunci ASA ESTE.
In medicina mereu in cazuri de astea grele, mereu ai nevoie de o a doua opinie, parerea mea.
Si are si a doua opinie latra sa pozitiva, daca cineva greseste o analiza sau pune un diagnostic gresit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să fii liniștit. Fierea, vezica biliară este o pungă mică în care se adună bila. Pietrele o înfundă. Ele se pot sparge și elimina prin procedură chirurgicală numită laparotomie, în care nu te taie cu bisturiul larg, doar o găurică mică prin care se bagă un aparat și se sparg pietrele care apoi sunt eliminate. Vezica se elimină chirrgical doar în cazul în care este stricată rău.

| Mosotti a răspuns:

Te duci la un medic specialist in chirurgie generala si spui problema, vezi ce zice si faci cum zice, nu cred ca a zis asa sa te linisteasca, ca nu se glumeste cu astea. Eu stiu ca un coleg de liceu de al meu la 16 ani a facut operatie si i-a scos fierea. Poate el s-a dus in ultima clipa cand era deja in criza aia de dureri. Medicul iti va spune precis ce este de facut, du-te mai repede, fa-ti programare la privat la acest tip de medic si aia e.