| Garni28 a întrebat:

Lentilele de contact trebuie utilizate pentru maximum 90 de zile calendaristice sau 90 de purtari in total?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tipul de lentila, de materialul din care sunt facute si de recomandarea medicului sau opticianului:

- Lentile de contact zilnice, de unica folosinta, care se arunca dupa 1 zi de purtat.
- Lentile de contact bilunare, fiind purtate cam 2 saptamani, dupacare sunt schimbate cu altele noi
- Lentile de contact lunare - fiind purtate cam 1 luna de zile
- Lentile de contact trimestriale sau anuale _ acestea putand fii schimbate la 3 luni sau la 1 an, depinzadn strict de materialul din care sunt confectionate cat si de diorpria lentilei.

| MeaCulpa a răspuns:

Probabil 90 de zile calendaristice, daca nu ai siguranta mai bine ai contacta un specialist sau locul de unde ai procurat lentilele.