| IlegalSmile a întrebat:

Neaţa! `.

Săptămâna trecută am fost la mare.Aici mi se tot înfundau urechile din cauza apei.Am fost la ORL şi mi-a scos doapele şi mi-a spus că am otită externă. chatterbox.
Mi-a dat un tratament : "betadine" şi niste picaturi "ciplox". Doctora de la ORL mi-a spus că să umplu urechia cu "betadine" şi las câteva minute şi după aceea las capul într-o parte să se scurgă "betadine" pe un şervetel. Însă farmacista de unde am luat reţeta mi-a spus să pun "betadine" pe un beţişor de urechi şi să mă curăţ încet straight face.
Deci cum s-o folosesc straight face? `.
Celelalte picături "ciplox" îmi pun în urechie şi mi se înfundă. E normal? x_X.`

PS: am urechia stângă înfundată de joi şi eu miercuri am fost la ORL x_X.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nu folosi betisoare de urechi, urmeaza indicatiile medicului specialist ORL.
http://www.i-medic.ro/boli/otita-externa

| baru a răspuns:

Sall! Da. este normal. este indicat fara betisoare, numai picaturi. cam doua saptamani dureaza. Nu este grav! Pa!

| biamamy a răspuns:

Probabil ca ai o infectie
betadina este un antiseptic
poti sa folosesti ambele metode (cea cu betisorul fiind mai practica)
atunci cand ai un lichid in ureche este normal sa ai senzatia asta (ureche infundata)
Ce-i clar este sa urmezi sfaturile doctorului
cius