| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! De 2 zile mi-am scos o măsea de minte si m-am umflat foarte tare si am durere imensa! cum as putea scapa de umflatura mai repede? este indicat sa folosesc apă rece ca si compresie sau pur si simplu sa astept doar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Mergi din nou la stomatolog. Nu ți-a făcut extracția cum trebuie. A rămas un colț de măsea și s-a infectat. Trebuie să iei antibiotic și să-ți curețe bine locul.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca este duminica recomand sa mergi la urgente si maine sa mergi la stomatolog, de preferat altul.

| ioana748 a răspuns:

Pana maine, cand ajungi la medic, poti lua paracetamol sau orice antiinflamator.

| Robert2526 a răspuns:

Poti lua niste nurofen, 2 pe zi, dimineata si seara. Si da, ar ajuta si comprese reci ( nu pui gheata direct pe piele te rog)

| crowleydark a răspuns:

Salut! Dacă durerea persistă, du-te la un dentist. Posibil să fi rămas o rădăcină din măsea și să fi făcut infecție. Situație în care locul trebuie curățat cu atenție și dat un tratament cu antibiotice.

| Aurelian321 a răspuns:

Dacă s-a umflat, ai nevoie de un atibiotic pentru infecție, recomand augmentin sau produse similare, poți întreba la farmacie.