| c4tslov3r a întrebat:

Buna, TPU! Dacă sunt pe profilul de științe ale naturii, cum pot să îmi dau seama, pe parcursul anilor, ce facultate vreau să urmez? Și dacă aș dori sa invat la o facultate din România, sau mai degrabă în străinătate? Acum câțiva ani ma gandeam la medicina, cercetare. totusi nu sunt sigura. Îmi place chimia încă din clasa a 7-a. În clasa a 9-a am participat la olimpiada județeană de Logica, argumentare si comunicare si eram foarte aproape sa ajung la națională. Nu știu ce mi-as putea dori sa urmez si îmi este frica sa nu descopăr acest lucru pe parcursul anilor. Totusi, cred ca as dori sa lucrez in domeniul de științe exacte, as dori sa imi dezvolt profilul si in privința facultății. Cei care sunteti la o facultate ce tine de științe (chimie, biologie, matematică, drept, logica.-totuși nu fizica, nu ma pasionează disciplina.) cum v-ați dat seama de ce exact ați dori să urmați si ce poteca "a vietii" sa urmați? Aș dori să îmi povestiți putin din experiența proprie, poate reușesc sa ma influențez in privința proprii decizii. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Sportacus123 a răspuns:

Un loc de muncă nu trebuie să-ți placă.

| Amy2024 a răspuns:

Bună! Profilul de științe ale naturii este oarecum predestinat celor care vor să urmeze o facultate în domeniul științei. Din câte am înțeles, îți place logica, ceea ce ar fi potrivit pentru un psiholog. Totuși, trebuie să te "supui" într-un fel unui "test". Va trebui să vezi care e materia ta preferată și în ce domeniu ți-ar plăcea să lucrezi.
În legătură cu locul facultății, asta depinde de planurile tale pentru viitor. Dacă vrei să ajungi un medic renumit, va trebui să urmezi o facultate performantă cum e Harvard, spre exemlu. Evident e foarte greu să ajungi așa departe, doar dădeam un exemplu. În principiu, contează mult de munca pe care o depui în a învăța, nu neapărat de facultate în sine.
Nu spun că facultățile din România nu sunt bune, sunt chiar foarte bune dar asta e alegerea ta.
Eu nu sunt la facultate, dar sunt la profilul științe ale naturii și vreau să urmez o facultate în străinătate. Știu că am vise mărețe dar e bine să țintești sus. Eu mi-am găsit "drumul" în viață relativ ușor. Pur și simplu mi-am dat un test, să văd în ce domeniu vreau să lucrez. Ce-i drept, a fost și pentru mine puțin greu deoarece mie mi-au plăcut cam toate materiile de la școală. Pur și simplu am observat că mă atrage știința. Știu că sună stupid dar găsești pe net teste de personalitate cu meseria care ți se potrivește. Le poți folosi, chiar funcționează.Eu am urmărit diverse canale de YouTube ale studenților la medicină și mă uitam în fiecare zi.Am învățat de la ei multe lucruri folositoare pentru viitor. Sunt mulți doctori care și-au scris biografia în cărți sau au povestit-o pe Internet. Chiar sper să te ajute și pe tine! Ca o sinteză, poți încerca să observi ce domeniu te interesează mai mult. Poți urmări canale de YouTube ale studenților la medicină și publicațiile multor medici renumiți. Îmi pare rău că nu ți-am putut povesti experiența proprie, dar sper că sfaturile date te vor ajuta! Îți doresc mult succes în continuare! Dacă întâmpini probleme și nu reușești să îți descoperi drumul tău în viață, nu ezita să întrebi și alte persoane!