| ellenutzza a întrebat:

AJUTOR! Diseara la ora 6 ma duc la stomatolog sa'mi scoata pansamentele de la masea si sa'mi omoare nervul, pentru ca nu mai exista nicio alta optiune. Mi'e foarte foarte frica si de anestezie si de faptul ca as putea sa simt durere. Cei care ati trecut prin asa ceva, va rog mult spuneti'mi daca doare anestezia sau procedeul propriu-zis de extirpare a nervului.
Astept raspunsuri happy
Multumesc.

4 răspunsuri:
| Sonia a răspuns:

Sun in aceeasi situatie ca tinelaughing>Dar eu ma duc la 5sad.Cu o ora mai devreme la esafodlaughing>In principiu nu ar trebui sa doara, am vb cu cineva care la stomatoloaga mea a fost si mi-a zis ca nu a durut si a anesteziat toata zona...Acum. na happy.

| CristiPavel a răspuns:

Mie mi-a extirpat nervii la vreo 2 masele.

A fost acum mai de mult dar nu stiu sa ma fi durut.

De anestezie nu are de ce sa-ti fie frica, de fapt, de nimic.

Gandeste-te la ce s-ar putea intampla in cel mai rau caz posibil si apoi cum treci tu peste acea situatie si va mai disparea din frica.

Acela e rolul anesteziei, sa nu te mai doara si nu te doare.

Incearca sa te relaxezi atunci cand stai pe scaun, sa iti aduci aminte de lucruri frumoase care sa te linisteasca. Gandeste-te ca ceea ce faci iti va face dintii mai frumosi si vei fi si mai sanatoasa si mai atragatoare.

Pentru a ajuta sa descoperi ca ai mai mult curaj in tine decat ai crezut s-ar putea sa te ajute urmatoarele 2 articole:
http://castigatimp.com/vrei-sa-crezi-ca-poti/

http://castigatimp.com/iti-dai-seama-cat-esti-de-tare/

Cum sa scapi de frica am scris cateva randuri aici:
http://castigatimp.com/cum-sa-scapi-de-regrete-si-frica/

Nu te teme, nu e mare lucru.;)

| Stefi_2999 a răspuns:

Nu. iti scoate pansamentul si iti da cu o solutie amara care iti va amorti locul. dupa care va lua un fel de betigas si, va freca in masea. nu doare deloc. Si la sfarsit eu m-am simtit mult mai bine. pentru ca nu ma mai durea maseaua deloc nici la rece nici la dulce, la nimic! Este foarte nedureros. nu'ti fie frica...mai bine rabzi 5 min. decat sa te doara toata viata maseaua!winking Have a nice day!

| ioanionel a răspuns:

Anestezia doare foarte putin un fleac doar intepatura, acul acela este foarte subtire, de obicei in acel pansament se pune o substanta care omoara nervul va fi mai mult o curatare si doar ramasitele nervului vor mai trebui omarate restul e deja mort de la acea substanta, si oricum in orce cas nu o sa simti nici o durere find anesteziat.Deci curaj nu ai de ce sa te temi!