| MariukaMari a întrebat:

Am 17 ani si mama nu ma lasa sa ma machiez, ce sa fac? Am incercat sa ii explic ca imi doresc si eu sa incerc machiajul da nu intelege, mereu spune ca imi stric fata sau ca o sa imi apara bube.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa o convingi sa te lase numai cu minimul de 3 produse, adica rimel, ruj/balsam de buze si eventual un bb cream propunandu-i un deal in care sa ajuti mai mult prin casa sau alte treburi din astea. Daca ai avea proprii banuti sa iti cumperi ar fi si mai bine, ca sa nu mai ceri de la ea.laughing Totusi, mama ta nu vede ca multe adolescente se machiaza in ziua de azi? Nici sa fie extrem de stricta nu e intelept fiindca probabil vei ajunge sa te machiezi pe ascuns la scoala, inainte de ore, si apoi sa te demachiezi tot la scoala, inainte de a ajunge acasa.Sunt destule cazuri de asa natura.Mie mi se pare super ok sa incepi de la 17-18 ani, cel putin asa ocazional, cand iesi in weekend, nu zilnic.

Apoi, are si ea dreptatea ei, machiajul poate provoca acnee daca nu ai grija de tenul tau, folosesti produse nepotrivite si,, uiti'' sa te demachiezi inainte de culcare, de lene, o greseala enorma pe care o faceau fetele din alte generatii.laughing Despre pensule, buretei de fond de ten etc. la fel, acestea aduna bacterii daca nu le speli periodic, bacterii care pot duce la musafiri nepoftiti pe fata. Sper sa gasiti o cale de mijloc care sa va multumeasca pe amandoua.Bafta!

| Furnicuta000 a răspuns:

Spune-i ca o sa te demachiezi foarte bine in fiecare seara si nu o sa-ti strici fata