| Maariiaa a întrebat:

Astazi ma uitam in mai multe culegeri de limba romana si am zarit un exercitiu care imi dadea sa caut proverbe care sa se refere la insusirile morale ale oamenilor. Niste chestii simple la prima vedere pentru unii, dar pentru mine a fost greu sa caut. Unele le-am stiu, vreo 4-5. Insa imi cere cel putin 10. Nu este tema, ci doar vointa mea de a rezolva cat de multe exercitii. Stiu bine regulile si nu le voi incalca pentru teme. Orcum eu am putine si usoare teme pentru scoala, deci nu as avea nevoie. Cine vrea sa raspunda si ma crede astept multe pareri! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Laura_2393 a răspuns:

" La omul sarac nici boii nu trag"
"Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul"
"Tara arde si baba se piaptana"
"Lenea e cucoana mare"
" Nu ai carte nu ai parte"
"Omul harnic muncitor, de paine nu duce dor"

"Minciuna are piceoare scurte"
Sper ca ti-am fost de ajutor, am scris si eu cate am stiut

8 răspunsuri:
| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai si daca nu este tema atunci dc mai postezi pe TPU? eu stiu ca sti regulile si eu imi mai fac tema aici dar eu recunosk nu ca tine ca te scuzi ca vrei sa faci multe exerciti ca nu stiut ce daca erai asa de desteapta cum te crezi nu ne mai sp noua ca ai zarit ceva in cartea de romana si nu stiut ce asa ca nu ai nici o scuze deci nu mai mintiwinking

| Magda267 a răspuns:

Omul care stie carte de toate are parte sper ca e bine

| Magda267 a răspuns:

omul cu invatatura ii curge miere din gura

| Magda267 a răspuns:

Cine nu invata la tinerete plange la batranete

| Magda267 a răspuns:

Cine se scoala de dim departe ajunge

| Magda267 a răspuns:

Omul muncitor de paine nu duce dor

| alexshobyx a răspuns:

Temele NU se fac pe TPU, si tocmai tu te iei de altii, care vad ca asta faci, SI DA, aceasta este TEMA.

| alexshobyx a răspuns:

Tema.