| Daiana90 a întrebat:

am o problema grava.am inceput sa ma cert cu toata lumea.inainte ma intelegeam bine cu multe persoane prin simplul fapt ca le acceptam orice, ei jignindu-ma eu tacand sau cel putin simtindu-ma prost fara sa le spun.acum cand ma derajeaza ceva le spun imediat in fata.am avut o prietena care era curioasa mereu, se intorcea si se baga in tot ce nu o priveste.cand ma intreba despre ce vorbim sau alte chestii ii spuneam, dar acum m-am saturat si vorbesc dur cu ea mereu. ii zic ca ce se baga si nu ii treaba ei ca m-am saturat sa se amestece in orice.colega ei de banca mi-a zis ca mai nou ma cert cu toti si i-am zis sa nu se bage ca nu o intereseaza si m-am saturat sa faca pe sefa cu mine ca nici mama nu imi vorbeste asa.cu alta prietena care tot insista sa mergem in oras, parca era obsedata, i-am zis ca eu nu merg afara ca singurul motiv pentru care as iesi ar fi baietii si cum nu imi trebuie nu ies si s-a suparata ca practic i-am zis ca e dupa baieti si sa se controleze.

2 răspunsuri:
| Daea a răspuns:

Evita persoanele care iti dispac, ca si comportament, cauta prezenta acelora cu care te simti bine, care nu te indispun, care te accepta cu sinceritate, nu de fatada. Daca observi ca o discutie degeneraza in cearta este bine sa raspunzi diplomatic, impartial, cu minimum de calm, sau, cel mai bine. pleci, ii lasi vorbindhappy Sa stii ca atunci cand esti indiferent fata de agresivitatea celor din jur, fie ea si agresivitate verbala, poti castiga mai multe, in primul rand castigi linistea sufleteasca, o cearta nu iti poate aduce decat neliniste. Apoi, stii bine ca indifernta doare! Decat un un raspuns dur, care, de cele mai multe ori, poate duce la cearta, la cuvinte care dor, la regrete, mai bine ignoranta, asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi calcata in picioare, ci iti poti alege cuvintele in asa maniera incat sa nu jignesti, sa nu superi pe nimeni.
Nu gasesc a fi o problema ''grava'' asa cum o cataloghezi tu, este doar ca ai ajuns la o limita pe care vrei sa o treci fara sa te gandesti la metoda pe care o alegi pentru a face acest lucru... Evita! Acesta este sfatul meu, cauta preocupari care sa te rupa de un anturaj pe care nu il gasesti pe placul tauhappy
Iti doresc numai bine! (Diana este numele meuhappy

| Neghinitza_8409 a răspuns:

Uite, e ok ce faci, dar incearca totusi sa ii intelegi si pe altii si sa nu tipi la ei. vorbeste-le calm iar daca nici asa nu inteleg poti sa tipi. Daca si dupa ce procedezi asa poti sa le explici ca te certi cu toata lumea deoarece toata lumea se poarta rau cu tine. Incearca sa intelegi situatia si din punctul de vedere al celui cu care esti pe cale sa te certi deoarece s-ar putea sa nu isi dea seama ca greseste