| GEEK a întrebat:

Deci, eu încă nu am avut curajul să îi spun mamei că mi-a venit ciclul. straight face E cam aiurea, nu am o relație bună cu mama, mea. Și îmi este oare cum să îi spun.
Am 14 ani, și m-am gândit să folosesc O.B. ce credeți, este bine?
Adică eu nu cred în chestia aia cu dezvirginatu. oh go on
Și vara când vreau să merg la mare\ștrand, este bine să merg când sunt pe stop? happy

Astăzi este ultima zi de menstruație la mine, și mama încă nu a aflat.straight face

Întrebări :

[1] Este bine să port O.B.?
[2] Care este mai bun absorbantul sau tamponul?
[3] Cum să deschid discuția cu mama mea, despre menstruație?

Fundă + vot.

O zi bună.

Pa, pa.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici eu nu i-am zis mamei mele de ciclu ca mi-a fost rusine, dar intr-un final tot a aflat cand mi-a venit intr-o noapte exagerat de mult de am patat patul si eram plina de sange pe picioare si nici eu nu am avut o relatie buna cu mama, dar pe urma m-a ajutat foarte mult si ea imi cumpara tampoanele de atunci si asa mai departe.
1. Da este bine sa porti O.B, dar nu cred ca pe la 13, 14, 15 ani ii bine sa porti, eu odata am purtat si m-am simtit incomod si nu te dezvirginezi stai linistita daca porti un O.B mic laughing si cu O.B-ul poti merge la apa linistita, dar nu cu tampon sau hartie igienica, asa ca mereu sa porti la tine tampoane pentru ca nu cred ca ai vrea sa te afli in locul meu cum am patit la liceu de mi-a venit si eram toata patata ...pff!
2. Pai absorbantul, parerea mea este mai bun la inceput. Cand iti vine pentru prima data pe urma peste cateva luni iti vine mult asa ca iti sugerez sa porti absorbante! Si tamponul cand iti vine mai putin big grin
3. Pai odata si odata tot o sa observe ca esti pe ciclu si o sa te intrebe chestii. Asa eu ti-as sugera sa-i spui intr-un mod cat de cat ok, sa mearga sa-ti cumpere un tampon si pe urma o sa-si dea seama si o sa te ajute happy clar

Bafta si o zi faina si tie big grin

| Dheutsik a răspuns:

Buna!
1.De ce nu? Daca asa te simti tu confortabil... happy
2. Tamponul(eu folosesc Always)
3.Incearca sa vorbesti cu ea despre asta de acum...iar luna vitoare va fi "pregatita" si ii poti spune direct.
4(ai mai intrebat "Și vara când vreau să merg la mare\ștrand, este bine să merg când sunt pe stop?")De preferat, nu, deoarece te poate vedea un prieten/prietena si te poti pata.
Fundita?

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Mai bine ai folosi always. Spune-i pur si simplu "Mama mi-a venit menstruatia".
Si nu nu este bine sa mergi la mare cand esti pe stop.

| NikoMiha a răspuns:

Tampoanele always sunt foarte bune.si poti sa ii spui direct mamei tale ca ti-a venit..nu trebuie sa iti fie rusine, este ceva normal

| DidosMari a răspuns:

1) Nu este chiar asa de bine sa porti O.B de la 14 ani.Asta depinde si de cum te simti tu.
2) La varsta care o ai tu este mai bine sa porti absorbant.
3) Ii spui mamei tale ca vrei sa vorbesti cu ea despre perioada maturitatii tale, ciclu, etc. Si ii vei spune ca tie ti-a venit menstruatia.
Sper ca te-am ajutat. kiss :-D