| fortuna10 a întrebat:

Bună! Sunt băiat, am 18 ani, părul lung prins și mai toți profesorii, în special directorul școlii și dirigintele meu se iau de mine de mai bine de un an doar din cauza asta, fără alte motive bine întemeiate. Acum o săptămână, un profesor de la școală, pe care nu îl cunosc și care nu mi-a predat niciodată, mi-a spus pe un ton neprietenos, cu un aer de superioritate: "Ești samurai?" iar eu i-am răspuns: "Și care este problema dumneavoastră?" Acum problema cea mai mare este că directorul școlii și dirigintele meu mi-au sărit în cap mie și părinților mei că nu trebuia să reacționez așa, că este o persoană mai în vârstă decât mine, că este cadru didactic, că am jignit-o, etc. Eu nu am jignit-o, doar atât i-am spus și acum încearcă să mă facă pe mine cel rău intenționat din această situație. Până la urmă profesorul și-a căutat-o cu lumânarea. Ce ar trebui să fac? Voi cum ați fi reacționat dacă erați în situația mea?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Da,dar asta nu înseamnă că nu îți poți spune oful.
Merita sa încerci

31 răspunsuri:
| Unșpearul132 a răspuns (pentru fortuna10):

Salut! Sper sa vezi acest comentariu chiar dacă este scris mai târziu. Da, avem aceleași drepturi, dar asta nu înseamnă că, la nivel de învățământ, profesorul este egal cu elevul. Normal ca profesorul este superior elevului fin aproape toate punctele de vedere. Având în vedere ca un profesor a făcut facultatea (indiferent de specialitate) îti este superior ție. Chiar dacă nu era profesor și sa presupunem ca era un adult care nu avea nicio legătură cu învățământul, tot îți era superior ție, pentru ca era mai în vârstă. Iar aici este o chestie de respect sa-ți evidențiezi cei 7 ani de acasă, dar având în vedere ca i-ai răspuns în felul în care i-ai răspuns, demonstrează faptul ca nici măcar anii aia nu îi ai. Și sa știi ca dacă am merge pe principiul tău ca oamenii sa fie egali și ca toate părerile sunt corecte, atunci am ajunge într-o lume în care homelesii ne-ar spune ce sa facem pe acest pământ, homelesii reprezentând populatia unei societăți needucate și care nu vrea sa fie educata. Deci hai sa fim serioși. Asa cum ai spus și tu fiecare are părerile lui asa ca profesorul care ti-a spus asta si-a manifestat opinia într-o forma de gluma.