| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Florina si sunt in clasa a 5-a...Acum doua saptamani am luat o nota super mica la istorie, 3, dar pe langa acest 3, mai am si un 10.Nu am fost singura care a luat nota mica, pentru ca in clasa magoritatea notelor au fost de 3 si 4.Eu,sunt singura din clasa care inca nu le-a spus parintilor...Parintii mei sunt divortati, iar eu ma simt foarte prost in ultima vreme (dupa 3-ul acela). Am inceput sa merg la psiholog, dar tot nimic. In data de 3, luna viitoare, avem sedinta cu parintii. Ce sa fac? Cum sa le zic? De multe ori stau si ma gandesc ce rost mai are viata. Chiar daca am 12 ani, gandesc mult mai matur, dar acum nu stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma! Urgent!

Răspuns Câştigător
| buburuzzz a răspuns:

Ar trebui sa le spui...insa cauta un moment potrivit! probabil nu vii in fiece zi acasa cu un trei...asa ca nu va fi chiar atit de mare riscul!

9 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Daca te gandesti deja ce rost are viata nu gandesti matur deloc.
ce daca ai tai au divortat, cepreferat sa ai o familie care sa se certe mereu sa auzi tipete, usi trantite sau chiar lovituri?
Fefe...viata nu se rezuma doar la un 3...in viata asta o sa fi nevoita sa treci peste lucruri mult mai grele ...nu te lasa batuta.
Si 3 ala... ce e cu el, gata l-ai indreptat ai luat un 10 happy ii poti spune mamei, sau tatalui, depinde cine vine la sedinta...

| theodoraafi a răspuns:

Un 3 nu e o mare tragedie. asteapta sa intri la liceu sa vezi cum e ca fiecare nota sa fie sub 7. sa nu iti mai ierte nimic profesori. parerea mea este sa le spui. nu se poate intampla nimic grav. poate doar sa te certa putin dar... ascultama am experientalaughing. nu o sa se intample nimic

| matchpoint a răspuns:

Draga mea, ai abia 12 ani. Fii copil.
dar cred ca si faptul ca parintii tai au divortat au dus la o oarecare maturizare a ta inainte de vreme.
Te simti rau nu datorita faptului ca ai luat 3 ci datorita faptului ca ai ascuns asta parintilor tai; este un sentiment de vinovatie de care poti scapa doar daca vorbesti cu ei.
Daca relatia ta cu ei este ok nu vad de ce nu le-ai spus. Oricum mai devreme sau mai tarziu ei vor afla si ar fi mai bine daca ar afla de la tine.
Vorbeste cu ei, spune-le circumstantele in care ai luat acel trei si cu siguranta ei vor intelege.
Promite-le ca vei invata ca sa corectezi acel trei. Nu este un capat de lume.Hai fi taresi nu mai amana momentul.Capul sus

| mrproffesor a răspuns:

Mai bine spune-i parintilor e mai rau daca afla ei nu o sa se supere asta e e omeneste sa gresesti. ar fi bine sa te distrezi mai mult

| fe2012 a răspuns:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar tot nu stiu ce sa fac. Tatal meu e mai mult plecat la lucru, si cred ca daca i`as spune, s`ar enerva foarte tare...nu stiu pur si simplu ce sa fac...

| amy_5949 a răspuns:

Eu zic sa le spui pentru ca daca vor afla de la sedinta cu parintii vor fi foarte dezamagiti.

| ion933 a răspuns:

Poate te gindesti prea mult la iubit sau la parinti tai si atunci devi stresat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ti-ar face si tie bine! Ca si eu sunt in clasa aVa si ma descurc foarte bine, eu zic sa le spui chiar daca te vor certa, te vei simti mai bine! Spune-i pentru mine TE ROG!
Andreea

| offline a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa le spui, inainte ca ei sa afle singuri. ``Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.`` Gaseste un moment potrivit, atunci cand sunt bine dispusi si spune`le! Nu cred ca se vor supara prea tare, avand in vedere ca nu esti singura care a luat 3. Si nu te necaji din cauza unei note mici, pentru ca poti sa o indrepti. Bafta! Si succes la scoala! :*

Have a good day!