| jucausulcarti a întrebat:

Buna TPU, am o problema de ceva timp si nu pot sa scap de gandirea asta handicapata.
In ultimul timp am devenit foarte "insecure" si nu am deloc incredere in mine orice as face. Ma gandesc de 7 ori inainte sa zic ceva, deseori prefer sa tac si sa ascult.
Daca aveti vreun sfat ceva sau experiente asemanatoare si puteti sa ma ajutati ar fi ideal.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"deseori prefer sa tac si sa ascult."

in practica, cei care tac si asculta sunt mai intelepti decat cei care 'latra' aiurea, vorbesc mult ...de cele mai multe ori

de ce nu ai incredere in tine? si referitor la ce anume?
nu suferi cumva de anxietate? doar fata de comunicare ai astfel de frici? sau in general fata si de alte lucruri?

| StoicAnalysis a răspuns:

Incepe sa actionezi fara sa te gandesti prea mult. Fa ceea ce simti tu ca e bine pe moment. Eu cand intuiesc ca o sa am ganduri de genul, actionez yolo, fara sa stau pe ganduri. De fapt singurul meu gand ce mi-l impun in timp ce actionez e: "Ma descurc eu pe moment." O mai dau in bara ce-i drept, dar macar nu irosesc timp degeaba si nu contemplez scenarii nerealiste. Iti zic din experienta mea de o viata.

| Madaxo97 a răspuns:

Cred ca esti genul care gândește prea mult, overthinker, timida si introvertita. Într-un fel e mai bine sa taci si sa asculți in anumite situații, sa analizezi.
Nu înțeleg partea cu "insecure", de ce anume? Ai cumva si vreun complex ceva fizic care sa te deranjeze? De multe ori asta e cauza insecuritatii

| Gabriel697 a răspuns:

Ai fi surprins să știi că de fapt este foarte logic ceea ce faci. Faptul că îți gândești acțiunile de mai multe ori înainte de a face ceva este pentru oameni care vor sa se asigure că au viața sub control și nu se lasă ghidați de impulsuri. Faptul că nu vorbești doar pentru a deschide gura este de asemenea foarte lăudabil. Din același principiu.
Totuși, subiectele care țin de hobby urile tale sau care pur și simplu te pasionează ar trebui sa îți dea jos aceasta garda pe care tu o ai.