| sofia4444 a întrebat:

Buna, eu sunt clasa a 8 a si as vrea sa ma duc pe bio-chimie dar nu stiu daca intru.
Ce alte profile mai sunt pentru ca dupa aceea sa ma pot duce pe medicina?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Profilul pe care ți-l alegi acum are o mai putina sau mai multa importanta, sa explic!
In teorie, profilele ce au la baza științele exacte iti vor ușura munca de a intra la medicina, in timp ce profilele umaniste cum sunt științe sociale sau filologie te vor încurca doar puțin.
La profilele care au științe exacte nu e cazul sa explic, probabil știi cum sta treaba.
La profilele umaniste nu zice nimeni că nu poți fi medic! Cunosc cazuri care au fost la filologie și au devenit medici, însă trebuie sa faci pregătire suplimentară pentru că din a 11-a dispare fizica, chimia, biologia, rămâne doar mate și aia făcută la mișto.
Așa că daca vrei totuși un profil umanist dar vrei și la medicina, îți spun că este posibil insa va trebui sa lucrezi mai mult ulterior pentru a-ti garanta un loc la medicina.
Cu profilele la liceu nu prea se mai tine cont.Atat timp cât ai bacul luat, nu contează profilul la care ai fost.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ăsta ar fi cel mai bun.
Ăsta sau mai mate-info, dar mai bine e la bio-chimie.

| Iulia494 a răspuns:

Poti sa faci orice in liceu deoarece la Medicina se intra strict pe examen. Am colege care au facut filo si acum termina medicina.