| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Bunaaa, sunt fata, in cl a 8 a și in iunie am banchet pe 13, faza e ca, am încercat sa fac un machiaj de una singură cu negru având în vedere ca sunt șatenă doar ca când pun ochelarii nu mai are același efect și nici fără ochelari ..nu ma avantajează deloc niciun fel de machiaj și la salon nu merg pentru ca am băgat destui bani in rochie și nici nu mă mai lasă. părul habar n am cum să l fac,nici drept nu mi stă bine,dar nici creț, rochia e neagră și cred ca mi am luat și tocuri cam înalte, având în vedere ca am 1.70 ..sunt dați și banii ..nici nu știu ce să fac

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pune machiaz pe fata, ca s anul pari cocota (vulgara) la anisorii astia.
Pune un pic de rimel pe ochi si atat.

In ce priveste rochia, negrul nu este recomandata pentru un banchet la scoala primara, poate rozul, bleu, crem, rosu, vernil, albastru.
In ce privesc pantofii cu toc, poate maxim 4-5 cm, ca sa poti merge pe ei si sa nu cazi, ca-ti rupi picioarele.

Totusi, mama ta nu a vazut ce ai ales?
Ca o mama nu vrea ca fetita ei sa se imbrace ca o femeidmatura de 25-30 de ani, la primul banchet de scoala generala.

| Madaxo97 a răspuns:

Pune o prietena care se pricepe cât de cât sa te machieze, sau până atunci mai e timp, mai exersează machiaje singură, nu te mai stresa așa de mult cu privire la look-ul tau, păr, si tot, încearcă sa te simți bine, sa te distrezi si nu te mai gândi așa de mult la cum arăți, nu este un concurs de miss până la urmă, nu e o competiție care fata e mai frumoasa, este doar un banchet. Sunt sigură ca vei arăta foarte bine chiar si cu ochelari, părul poți sa il faci cum te avantajează pe tine mai bine, ori creț, ori drept, ori cu bucle sau prins in coadă, faci in oglindă mai multe încercări si vezi care îți place mai mult. Un machiaj simplu nu costa asa mult, in jur de 100 lei, până atunci poate mai poți cere părinților bani si pentru machiaj, nu e așa mult, dacă chiar nu ai pe cine sa pui sa te machieze, optează pentru ceva simplu si cat mai natural, nu iți trebuie machiaj de mireasă. Succes cu pregătirea si distracție plăcută!

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Având în vedere ca ai o rochie neagră, un make-up natural te ar avantaja mai mult decât unul mai încărcat. Părul îl poți aranja într-un coc elegant, cu două șuvițe în fața. De tocuri nu ai nevoie pentru ca ești deja o fată destul de înaltă.

| fata357 a răspuns:

Având în vedere că ai luat o rochie neagra, și că ești înaltă, cred că te-ar avantaja sa ai parul prins într-un coc frumos, sau o coada sus, cu 2 șuvițe lăsate în fața.
Ca și machiaj, eu îți recomand să nu te machiezi full face, doar un fard, un eyeliner și rimel și un gloss ar arata perfect. Învață să îți pui frumusețea in lumina, fara sa te dai pe toată fața cu fel și fel de machiaje. De exemplu, eu am avut un machiaj simplu, dar foarte de efect, la baza ochiului un fard turcoaz pe care îl aplici așa jumătate de ochi, dar nu o linie dreapta, perpendiculară, ci o linie strâmbă, iar în cealaltă jumătate cu maro inchis, și trebuie blenduit bine intre cele doua, iar deasupra sclipici.

| Emirstaf a răspuns:

Dacă rochia este neagră ar merge un machiaj mai deschis. Ce model e rochia?