| CrazyStyle a întrebat:

Cum e profilul stiintele naturii (chimie-biologie)?

Răspuns Câştigător
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Auu,de abia astept sa vina odata septembrie sa incep laughing Si eu vin a 9a tot la profilul stiinte ale naturii.
Din cate am auzit e un profil destul de ok,adica nu e foarte greu, dar ai de invatat cat de cat. Daca inveti si te tii de treaba, o sa iti fie super. Nu e extrem de dificil, deci mai poti sa si chiulesti vreo ora laughing, si sunt materii foarte usoare (unele). Materiile de baza sunt chimia, biologia si fizica.Dar, o sa faci cam aceleasi materii ca in clasele 5-8, doar mai multe ore de materiile pe care ti le-am zis mai sus.
In plus, e un profil de viitor, poti merge la orice facultate cu profilul asta...big grin

2 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună! Eu intru în toamnă în clasa a 9-a, la profilul ştiinţele naturii.Din câte am înţeles şi informat, profilul nu e nici dificil, dar nici uşor.Adică tot secretul e să înveţi temeinic,ca să faci faţă. Materiile pe care se pune accentul sunt chimia, niologia, fizica şi matematica.Şi bineînţeles, dacă eşti la bilingv sau intensiv, şi pe limba străină respectivă.Eu sunt la bilingv franceză şi o să fac 4-5 ore de franceză pe săptămână.

| HaiAjutamaCaSaTeAjut a răspuns:

Pai are ca materi de baza: Chimie, Biologie, Fizica.
Eu sunt la stiintele naturii si nu mi se pare greu. Daca inveti iti este foarte usor, sunt si materi mai usoare "informatica, TIC, desen, muzica"
Unii mi'au spus ca eu greu, dar mie nu mi s-a parut asa.