| Toma2005 a întrebat:

Cum pot să fiu mai deschisa fata de diriginta mea in legatura cu problemele mele? Ca sa înțelegeți o sa va explic. Deci colegii mei fac mișto si isi bat joc de mine. Eu ii ignor si nu i-am pârât niciodată. Am o prietena foarte buna care i-a spus dirigintei ca colegul Y mereu se i-a de mine. Intr-o zi, când am fost la diriginta la pregatire la romana (nu fac meditatii, ma pregătea pentru o olipiada ), ea mi-a spus că nu trebuie sa il bag in seama. Ca el se simte prost, si ca sa nu se simta asa se i-a de altii. Mama mea e placeata in strainatate. Eu stau la bunica deoarece părinții mei au divorțat. Păstrez legătura si cu tata. Ne vedem mereu. Dar pentru că eu sunt mai retrasă, m-a deranjat ca a deschis subiectul. Eu nu voiam să zic nimic. Eu nu am nevoie de nimeni. Asta s-a întâmplat intr-o zi de sâmbătă. Eu luni nu mai puteam de nervi, pentru că mă cert cu bunica, ma cert la scoala, mama nu e acasa, părinții mei sunt divortati. I-am zis bunicii mele ca ies afara sa ma plimb pentru că mă doare capul. Ea m-a întrebat cu cine ies. Si i-am spus că singura. Nu m-a crezut. L-am sunat pe tata si el a zis ca ma pot plimba. Mentionez ca ei nu știau ce am vorbit cu diriginta. Ma plimbam intr-un parc ca sa ma relaxez si sa imi pun ordine intre gânduri. Tata a sunat-o pe bunicamea si dupa a venit după mine. M-a intrebat ce am. Si i-am zis ca isi bat joc copii la scoala la mine. A sunat-o pe diriginta sa vada daca este adevarat. Ma enervează ca nu are încredere în mine. Acum pentru că tata a sunat-o, diriginta crede că iar am pățit ceva si nu vreau sa ii spun. Deși eu nu am pățit nimic. Inteleg ca vrea sa ma ajute sa trec peste probleme. Ea ma susține si pentru asta o respect. Dar uneori deschide subiecte care ma deranjează si nu vrea sa ii spun totul. Eu nu sunt asa. Nu imi parasc colegii. Eu mai bine tin in mine dacat sa ma plâng. Dar diriginta nu ma lasa. Si ma tot intreaba daca s-a mai luat colegul Y de mine. Eu ii zic ca nu. Si ea continuă: "sigur?". Ma enervează ca nici ea nu prea are încredere. Sfaturi? Multumesc ca ati citit!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine ii spui ca sa actioneze, chestiile astea pot ajunge sa te afecteze pe termen lung chiar daca nu realizezi acum. Si poate si reuseste sa schimbe ceva in copilul ala.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Am trecut prin asta, daca tii in tine vei pati multe rele in viata! Explica-i dirigintei de ce a sunat-o asa cum ai scris aici! Si crede-ma..sa le spui profesorilor despre problemele intampinate in scoala de catre colegi este o idee foarte buna!

| Anonymus123123 a răspuns:

Ai putea sa il întrebi pe Y de ce face asta si sa o suni pe mama ta si sa o convingi să vină acasă la tine din străinătate spunandu-i ca treci printr-o perioadă foarte grea siau ca ești dintr-un episod de depresie si toata lumea știe ca cu mama poți să vorbești aproape orice si spune-i dirigintei tale ca treci printr-o perioadă foarte grea si ca nu ar trebui un timp să te întrebe astfel de lucruri. Si eu sunt intr-o situație asemănătoare si pentru mai multe sfaturi există 116111-telefonul copilului unde nu trebuie neapărat să îți dai numele. Dar nu poți suna din orice rețea. Sper ca te-am ajutat. Fundă?