| George0508 a întrebat:

De ce când sunt singur mă gândesc la lucruri negative, de exemplu:mă gândesc ca nu am prieteni, toată lumea mă urăște și mă bârfește. Cum sa scap de asta? Duc o viața foarte buna, am tot ce imi trebuie, învăț bine, dar totuși parca ceva mă face sa mă tot gândesc la lucruri negative despre mine.

Răspuns Câştigător
| Beyou799 a răspuns:

Orice persoana cand e singura si nu are nici ocupatie, se gandeste la lucruri negative. Daca esti om bun, un om nu are de ce sa te barfeasca doar daca e invidios. Tot ce poti face este sa incerci sa iesi din zona de confort cat mai des, sa vizitezi rude, sa faci activitati noi, vei lega noi prietenii, urmareste un serial sau film bun, care poate sa mentina suspansul, sau comedii. Si cand iti vine cate un gand rau despre tine, alterneaza-l cu unul pozitiv, aminteste-ti cum cineva a zis ceva frumos de tine sau te-a laudat, sau cum te-ai simtit cand ai castigat ceva, iar atunci stima de sine va creste si vei ajunge la concluzia ca pana acum ti-i proiectat mental idei false despre propria persoana. Cand tu ai o parere buna despre tine, si ceilalti o vor avea pentru ca vei emana asta indirect in societate. Poate deja au o parere buna dar nu vezi tu asta pentru ca nimeni nu iti spune asa, fara nicio ocazie. Cu timpul, chiar cand vei fi mai optimist, sa veti ca viata iti va aduce in cale si mai mult bine, mai multe reusite cu siguranta, fa-ti un tel in viata, daca ai un vis, lupta sa il implinesti, poate vei intalni si o fata care sa-ti lumineze viata. Asa ca uite doar cateva dintre motivele pentru care ai putea fi sau chiar deveni fericit.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă o duci bine și ai tot ce ai nevoie atunci înseamnă că nu ar trebui să îți faci griji.
Nu mai da importanță la ce spune lumea fiindcă în ziua de azi e foarte multă invidie.
Încearcă să fii mai optimist, să nu te mai gândești la lucruri rele.

| Sofer a răspuns:

In general asa e lumea exact cum o descri. dar nu trebuie sa te gandesti la lucrurile astea. Gasesteti un prieten o prietena care sa te intelegi.

| MPersephone a răspuns:

Toate gandurile negative iau nastere din nesiguranta de sine, din dorinta neputiincioasa de a schimba ceva.
Odata ce renunti la ideea de negativism, poti reusi sa schimbi modul tau de gandi cu care te-ai obisnuit deja. Negativismul atrage mai mult negativism si viceversa. Accentueaza pentru tine toate lucrurile care merg bine in viata ta si bazeaza-te pe motive pentru care ar trebui sa fii placut de altii.

| cristian200313 a răspuns:

Exact lumea cum o descrii, da gandeste-te la ceea ce ai, da ce nu ai.
Lasa-ti prietenii si mergi mai departe, important ca exista parintii tai si fii mandru.

| caitlynnnnnnnnsjsjcie a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceea ce ai, nu ce nu ai. la ce te gandesti, aia atragi. daca tu te gandesti ca nu ai prieteni, vei atrage circumstantele astea si mai mult. fi multumit de ceea ce ai.