| puffika a întrebat:

De la o vreme la alta ma simt tot mai rau.Deoarece pritenele mele sunt cele mai idioate prietene pe care le poate avea un om.Am 2 prietene cu care stau mai mult pe afara una mai mica cu 2 ani si una de varsta mea(14 ani) tin mult dar mai mult la cea de varsta mea.Am impresia ca tot timpul ne manipuleaza tot timpul iesim afara cand are ea chef facem ce are ea chef, dar sa va spun si cum.

In vacanta de vara a venit de mai multe ori la mine la usa sa imi spuna sa ies afara la ora 12:00 cand era canicula bine eu am iesit.

Cand trebuia sa ma duc la ziua ei a invitat un var si eu m-am inteles foarte bine cu acel baiat si ne gadileam, ne zambeam si ma batea la cap cu el inainte sa-l vad ca e dragut si alea alea si dupa ziua ei mi-a zis ca am venit pentru varsu si ca varsu are prietena.Si acum varsu are alta pritena si tot imi spune ca e frumoasa si cu ochii negri si de fiecare data se uita la mine.

Eu vorbeam cu un baiat care nu le placea lor si peste 2 zile au renuntat la mine din cauza ca nu le mai lasa parintii ca vb cu baieti si mi-au spus ca merg ciudat, mentionez ca m-am simtit ca ultima fraiera.

Si revenind la pritena de 14 ani ea e draguta doar ca ii place de un baiat de la mine din scara si cea cu 2 ani mai mica mi-a spus ca ea statea cu mine doar pentru acel baiat dar acum nu mai sta.

Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Parerea voastra? Mentionez ca acum nu mai vb cu ele si nu stiu cum sa le spun in fata toate aceste lucruri.

Răspuns Câştigător
| cuteandfunny a răspuns:

Deci crede-ma ca prin aceeasi poveste am trecut si eu numai ca prietenele mele una era mai mare cu un an si cealalta mai mica tot cu 2 ani ca si in cazul tau. La un moment dat am hotarat sa nu mai vb cu cea mare pentru ca tot asa ne manipula si am ramas cu prietena mea mai mica. Acum suntem cele mai bune prietene (eu cu cea mai mica ) si ne intalegem super deci in concluzie eu zic sa o ignori si cand te suna sa nu mai iesi cu ea afara si sa incerci sa ies cu cealalta (asta in cazul in care cea mica nu e prietena buna cu cea mare ) daca e asa eu zic sa renunti la amandoua ca nu merita, succes sper ca te-am ajutat happy

5 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Naspa ce proaste zau la mine alea se tarasc dup' mine de nu mai pot scapa de ele deci fii atenta nu le mai baga in seama si eu as cauta in locul tau sa le fac sa le para rau (imi ies foarte repede din minti, ma calmez greu, insa mi se face mila repede daca'si cere iertare, insa totusi greu pentru ca am orgoliu, asa sunt eu)

| puffika explică:

Nu stiu daca o sa se mai uite cineva dar va rog eu uitativa.Pana la urma am reusit sa raman pritena cu cea de 14 ani si cea de 12 ani am lasat-o deoparte, cred ca nu mai are nhici un prieten.

| alissu a răspuns:

Spunele ce simti! Crede-ma cel mai bine e sa renunti la ele...stiu ca este greu dar cu timpul vei vedea ca iti vei gasi alti prieteni, vei renunta la ele, etc...si oricum nu-ti sunt prietene daca au facut ce au facut.Nu le mai baga in seama, iar cand te vor intreba de ce esti suparata pe ele spune-le adevarul. Te vei elibera ai sa vezi.Succes

| SeEcReTnAmE a răspuns:

Te-ai gandit ca poate iti sunt prietene doar din interes, din partea mea o fata care iti face asa ceva nu e nici macar prietena dar cea mai bine prietena.incearca sa le spui ca pentru tine un prieten adevarat inseamna sa te accepte cu toate defectele pe care le ai oricat de mari ar fi ele, si sa iti fie alaturi sa te sprijine si sa te asculte asa cum il ajuti si u pe el. Sfatul meu ar fi sa iti cauti o alta prietena pe care sa o studiezi bine mai intai sa vezi ce fel de om e si sa-ti fie pr ta cea mai bnsi lasa-le pe prefacutele alea mai tarziu o sa regrete ce ti-au facut prieteni in lumea larga sunt destui trebuie sa stii cum sa ii cauti.Succeshappy

| selene_3210 a răspuns:

Mai, prieten e o persoana care te ajuta la bine si la greu, te inteleg te sprijina si iti este mereu alaturi cand ai nev de ea
Eu crd ca cele 2 prietene ale tale nu sunt tocmai prietene.in primul rand pr, ta de 12 ani din cate ai spus e cam geloasa si in legatura cu varul si incearca sa te faca sa te simti prost si sa iti pierzi moralul
iar "prietena" ta de 14 ani., probabil unul dintre motivele care statea cu tine era ca il placea pe acel baiat da nu si singurul, cred ca "pr." ta de 12 ani a bagat strambe.
parerea meahappy