| ana4745 a întrebat:

De la un timp ma simt inferioara si ca nu sunt buna de nimic. Imi iau si bully la liceu si am devenit o persoana destul de enervanta, ajungand sa ma inteleg cu putina lume. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| vatadezahar24 a răspuns:

Bună Ana! Am trecut prin ce ai trecut tu. Cea mai bună armă a ta împotriva acelor bully este să îi ignori, daca le vei răspunde, le vei da atenție, ei se vor hrăni din asta și vor deveni mai agresivi. Cat timp îi ignori, îi frustrezi ca nu le dai atenție și nu te uiți la ei laughing. Inferioara nu trebuie să te simți ca nimeni nu e mai presus ca tine. Nu trebuie să ai un grup larg de prieteni, cat timp ai una două prietene cu care te înțelegi e minunat! Fii indiferentă, cat timp ești indiferenta ei te vor lăsa în pace la un moment dat, observând ca nu își pot bate joc de tine, nu pot rade de tine, și ca nu îți pasă de ei/de ce zic ei. Nu trebuie să pui la suflet ce spun niște copii fără educație. Sper mult să te ajute sfatul meu și să poți reuși să treci prin obstacolul acesta. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai tu ce părere ai despre tine? Cum te vezi?
Daca tu ai o părere proasta despre tine,cum sa te trateze alții diferit?
Știu că pare din topor,dar daca noi ne uram,alții vor vedea că noi ne desconsiderăm și e evident că și ceilalți vor face la fel, pentru că da,de ce sa facă un bine daca răul e mai ușor de făcut?
Cat despre agresori, încearcă să-i ignori, daca nu poți, vorbește cu dirigintele, profesorii, cu cine te simți tu confortabil și zi-le ce te macină! Sigur se va găsi o soluție convenabilă!

| LisaJulie a răspuns:

De cele mai multe ori colegii îți dau bully pentru ca nu îi bagi în seama! Încearcă totuși sa le spui niște complimente chiar dacă sunt insuportabili

| MistarGoGu a răspuns:

Stii ca este o vorbă : câinii LATRA, ursul MERGE! TU vrei sa fi in rol de URS? Mergi si lasa-i sa latre pana ragusesc!
Iar cea mai păguboasă chestie pentru psihic este comparatia cu " altii "! Iti aduce un castig parerea lor *( colegi de liceu )? Nu cred! Trebuie sa Iti cauti contact cu oameni care stiu sa vorbească, sa respecte gusturile si parerile altora fara sa intre cu " bocancii " in viața lor!

| MistarGoGu a răspuns:

Cea mai DURA lovitură pentru un bully RATAT este ignorarea si succesul TAU! Cu cat dai unui bully atentie se " excita " si mai mult cauta atentie!