| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca daca duci la curatatorie haine se poate intampla si sa ramai fara ele? Daca duci haine de nu stiu de care si din alea scumpe si asa? Ca mama mea asa a spus, ca se poate intampla sa ti le schimbe sau chiar sa ti le strice...

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Măi vulpe, nu știu cum să-ți explic.
O haină de calitate are vopseaua intrată bine in fibra,
Materialul e imprimat și rezista mult.
Dar orice material se strică la soare, căldură, multe chimicale(dero).
Doar dacă e specificat că poți să-l speli la 90 de grade poate e mai rezistent.
Dar în general tot procedeul de spălat,uscat, purtat haine trebuie să fie finuț, dacă vrei să le păstrezi mai mult timp.
O oră e nevoie să usuci hainele? Ok, de le lași mai mult în soare, nu e bine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Păi nu porți mult un tricou în soare puternic

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da,cred că un șervețel ajută, nu știam că a evoluat așa mult spălatul hainelor, probabil că absoarbe orice transfer de culoare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nici prea multe șervețele. Unul singur pentru colorate.Dar mai orientează-te și după haine, arunci o privire și deja știi care haină nu e chiar de calitate. Unele au etichete, dacă ai timp să citești.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da,sunt materiale bune.
Din experiența vei învăța ce să cumperi.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Le speli la mana. Orice lucru e complicat pana cand te prinzi cum functioneaza. Spor.